Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecięcego - jaki powinien być?

  • Dodano: 2019-01-29 09:15, aktualizacja: 2020-01-07 10:21

Oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA i węgiel aktywny zapewnia wysoką skuteczność w walce ze smogiem, który w szczególny sposób zagrożona najmłodszym, dlatego powinien znaleźć się w każdym pokoju dziecięcym. Podpowiadamy jak dopasować idealne urządzenie do tego pomieszczenia.

Dobra wydajność

Podobnie jak w przypadku każdego innego miejsca wybór oczyszczacza powietrza do pokoju dziecięcego najlepiej rozpocząć od określenia pożądanej wydajności urządzenia. W najwyższym trybie na każde 10 m² powierzchni powinno przypadać 80 m3/h wydajności wyrażonej w CADR albo przepływie powietrza. Dla przykładu, jeśli pokój ma 22 m², CADR ma być nie niższy niż 178 m3/h. Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby był on wyższy.

Cicha praca

Do pogorszenia jakości powietrza często dochodzi wieczorem, gdy ludzie zwiększają intensywność ogrzewania, dlatego tak ważne jest, aby oczyszczacz mógł pracować przez całą dobę. O tym, czy korzystanie z niego w trakcie snu będzie możliwe, zdecyduje jego głośność. Skuteczne oczyszczanie powietrza zawsze generuje pewien hałas, jednak jego natężenie może być różne w zależności od wybranego urządzenia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że większość oczyszczaczy powietrza wyposażona jest w regulację tempa filtracji, a głośność pracy wzrasta wraz ze zwiększeniem prędkości wentylatora. W sypialniach najlepiej umieszczać urządzenia, które na niskich obrotach wytwarzają hałas nie większy niż 35 dB, a jeśli oczyszczacz ma stać blisko łóżka lub dziecko jest wrażliwe na hałas, głośność na najniższym trybie powinna wynosić maksymalnie 30, a nawet 25 dB.

Funkcja nawilżania

Przed zakupem oczyszczacza powietrza do pokoju dziecka dobrze byłoby zastanowić się nad tym, czy korzystnym rozwiązaniem nie będzie wybór urządzenia wyposażonego w funkcję nawilżania. Niska wilgotność to powszechny problem w sezonie grzewczym, a najmłodsi są szczególnie podatni na jej negatywne skutki. Jeśli dziecko skarży się na drapanie w gardle, ma suchy kaszel albo zaczerwienione oczy może być to oznaka, że poziom nawilżenia w jego pokoju jest zbyt niski. Urządzenia wielofunkcyjne zazwyczaj wykorzystują technologie ewaporacji, czyli najbezpieczniejszą, naturalną metodę nawilżania. Często mają higrostat, który pozwala zachować optymalny poziom nawilżenia.

Estetyczny wygląd

Wygląd w porównaniu z wydajnością czy rodzajem wykorzystywanych filtrów wydaje się mało istotną cechą oczyszczacza powietrza, ale nie oznacza to, i że nie powinno się zwracać na niego uwagi w trakcie wyboru urządzenia. Rodzice często poświęcają wiele czasu na zaaranżowanie pokoju dziecka w taki sposób, aby maluch lubił w nim przebywać, dlatego szkoda byłoby psuć efekt tych wysiłków poprzez wstawienie do pomieszczenia kompletnie niedopasowanego do niego oczyszczacza. Pod względem estetycznym wyróżnia się m.in. oczyszczacz powietrza Klarta Forste 2, który jest dostępny aż w pięciu kolorach.

Korzystny stosunek jakości do ceny

W sprzedaży dostępne są oczyszczacze kosztujące poniżej 1000 zł, jak również modele kilkakrotnie droższe. Dostępność niedrogich, lecz wysoce skutecznych urządzeń nie oznacza, iż wybór drogiego sprzętu zawsze jest nieopłacalny. Najważniejszą rolę odgrywa stosunek ceny do możliwości, a więc przede wszystkim do wydajności, rodzaju wykorzystywanych technologii filtracyjnych oraz funkcji oczyszczacza. Nie można bowiem porównywać urządzenia przeznaczonego do pomieszczenia nie większego niż 30 m2 z modelem o dwa razy wyższej wydajności albo sprzętu służącego jedynie do oczyszczania i wyposażonego podstawowy zestaw filtrów z oczyszczaczem z funkcją nawilżania i jonizacji, jakim są np. oczyszczacze sharp na Homespot.pl.

Przystępne koszty eksploatacji

Na koniec warto wspomnieć o kwestii kosztów eksploatacji oczyszczacza, które mają takie samo znaczenie jak jego cena, a być może nawet jeszcze większe, gdyż trzeba ponosić je regularnie przez cały okres użytkowania sprzętu. Na koszty te składają się wydatki związane z wymianą filtrów oraz rachunki za energię elektryczną pobraną przez oczyszczacz. Rzetelna ocena ekonomiczności filtrów wymiennych wymaga wzięcia pod uwagę ich ceny, a także żywotności. W naszym rankingu (wybierzoczyszczacz.pl) uwzględniamy zarówno możliwości, jak i koszt zakupu urządzenia oraz koszty jego eksploatacji, dlatego ostateczna ocena jest odzwierciedleniem relacji między nimi.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.