Wiadomości z Katowic

Opłacalne konto osobiste, czyli jakie?

  • Dodano: 2019-04-30 09:15

Opłacalne konto osobiste powinno harmonijnie łączyć w sobie niskie koszty z możliwością wygenerowania dodatkowych zysków. Jak znaleźć ROR, który przyniesie portfelowi realne korzyści?

Ogromna konkurencja między bankami, niskie koszty ROR-ów i dodatkowe, ułatwiające życie funkcjonalności sprawiają, że wybór tego jedynego jest dziś nie lada wyzwaniem. Pierwszym krokiem do znalezienia najlepszego konta powinna być więc analiza własnych potrzeb. Dobre konto osobiste to konto szyte na miarę, dostosowane do potrzeb, oczekiwań i stylu życia użytkownika. Chcesz, żeby twoje konto było opłacalne - nie tylko nie generowało kosztów, ale również pomogło zarabiać?

Opłacalne konto osobiste

Choć produktem dedykowanym gromadzeniu oszczędności jest konto oszczędnościowe, nieoprocentowany ROR również może być opłacalny. Jak znaleźć ten, który przyniesie wymierne korzyści finansowe?

  • Przeanalizuj koszty. Podstawową cechą opłacalnego konta osobistego powinny być jak najniższe opłaty. Zanim wybierzesz ROR, sprawdź więc, ile zapłacisz za podstawowe, najczęściej wykonywane operacje: użytkowanie konta, wydanie i obsługę karty płatniczej, wypłaty ze wszystkich bankomatów, przelewy przez internet i aplikację mobilną, polecenia przelewu i zlecenia stałe.

Jeśli wykonujesz także mniej popularne transakcje (wypłacasz pieniądze z bankomatów za granicą, realizujesz przelewy SEPA lub przelewy ekspresowe), sprawdź ich koszty. Może się bowiem okazać, że choć podstawowe operacje będą zupełnie darmowe, dodatkowe pogrążą twój budżet.

Co, jeśli bank stawia warunki?

Czasem zdarza się, że warunkiem braku opłat jest konieczność spełnienia wskazanych przez bank wymagań. Może to być np. wykonanie kilku transakcji kartą lub BLIK-iem czy comiesięczne zasilanie konta konkretną kwotą. Czy warto korzystać z takich ofert? Teoretycznie tak. Zanim wybierzesz konto z warunkami, upewnij się jednak, że każdy z nich zdołasz spełnić "bez mrugnięcia okiem" i zupełnie bez wysiłku. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nawet mimo braku zaangażowania bank nie naliczy dodatkowych opłat. Jeśli spełnienie bankowych warunków będzie wymagać od ciebie wysiłku, prędzej czy później stracisz motywację i zrezygnujesz ze starań. A opłacalne dotąd konto przestanie nim być.

Nie tylko koszty

Brak kosztów nie powinien być jedynym wyznacznikiem wyboru opłacalnego konta. Nie mniej ważne są:

  • dostęp do atrakcyjnie oprocentowanych depozytów i kont oszczędnościowych. Co może być większą motywacją do rozpoczęcia oszczędzania niż ponadprzeciętne zyski? Zakładając konto oszczędnościowe lub depozyt, twoje pieniądze będą w pełni bezpieczne, a każda złotówka będzie sama na siebie pracować. Nawet wtedy, kiedy śpisz, gotujesz i spacerujesz z psem;
  • programy lojalnościowe i partnerskie oraz systemy poleceń. Zarabianie na zakupach? Zdecydowanie tak! Wybierając konto z programem partnerskim, zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych rocznie, kupując ulubione produkty i polecając je znajomym;
  • dostęp do managera finansów, ułatwiającego zarządzanie domowym budżetem. Takie narzędzie pozwoli ci efektywniej zarządzać finansami;
  • możliwość korzystania z aplikacji mobilnej. Choć korzystanie z aplikacji mobilnej nie przyniesie finansowych profitów, pozwoli oszczędzić czas. A ten jest dziś niezwykle cenny;
  • wsparcie banku w trudnych sytuacjach życiowych. Istnieją banki, które oferują swoim klientom ubezpieczenia assistance zapewniające dostęp do specjalistycznej pomocy technicznej i medycznej. Płacąc za taką polisę kilka złotych miesięcznie, otrzymasz wsparcie banku w przypadku choroby, włamania, utraty kluczy czy awarii sprzętu. Sięgając po konto z polisą, nie wygenerujesz co prawda oszczędności, ale unikniesz dodatkowych kosztów wynikających ze zdarzeń losowych.

Odpowiedzialność za własne finanse i umiejętność zarządzania budżetem to cechy, które powinien posiadać każdy dorosły. Dobre konto bankowe pomoże ci więc nie tylko ograniczyć koszty, ale również wypracować dobre nawyki w zakresie zarządzania finansami. A te są bezcenną inwestycją.