Wiadomości z Katowic

Pompa ciepła zamiast gazu i węgla?

  • Dodano: 2022-07-25 11:15, aktualizacja: 2022-07-26 10:55

Ceny gazu i węgla w ostatnich miesiącach znacznie wzrosły. Na domiar złego wszystko wskazuje na to, że nie koniec podwyżek, a wskutek kryzysu energetycznego oraz politycznego klienci już wkrótce mogą mieć problem z zakupem jakichkolwiek ilości tych paliw. Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów szuka sposobów na to, by uniknąć dalszych wzrostów cen, a jednocześnie uniezależnić się od ewentualnych przerw w dostawach paliw. Wynikiem tego zainteresowania jest między innymi wzrost zainteresowania zaletami pomp ciepła. Czemu warto zdecydować się na taką inwestycję? Jak pompa ciepła wypada w porównaniu z kotłami gazowymi i węglowymi? 

Pompy ciepła należą do najbardziej niezawodnych technologii grzewczych, jakie w tej chwili są dostępne na rynku. Dzięki temu, że korzystają z odnawialnych źródeł energii, zapewniają niskie koszty eksploatacji i są przyjazne środowisku, a ponadto pozwalają znacznie zmniejszyć zależność od zawirowań na rynkach energetycznych. Poza tym mogą być wykorzystywane w różnych celach - zarówno do ogrzewania budynków, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jeśli te zalety przekonały was do tego rozwiązania, zapoznajcie się z naszym artykułem. Dowiecie się z niego wszystkiego, co najważniejsze z punktu widzenia inwestora kwestie – poznacie sposób działania pompy, koszty montażu i eksploatacji, a także możliwość dofinansowania. Omówione zostały też poszczególne rodzaje pomp ze wskazaniem, który z nich w danym przypadku sprawdzi się najlepiej. 

Działanie pompy ciepła. Jak są zbudowane wodne, gruntowe i powietrzne pompy ciepła? 

Pompa ciepła składa się z następujących elementów: parownika, skraplacza, sprężarki oraz zaworu dławiącego. Te części połączone są przewodem, w którym krąży nośnik ciepła, czyli substancja odpowiedzialna za transport energii. Za jego pośrednictwem instalacja pobiera ciepło ze źródła, skąd zostaje ono przetransportowane do pompy, a następnie do parownika (ogrzewa powietrze), gdzie czynnik chłodniczy odparowuje, a sprężarka spręża jego opary do wysokiego ciśnienia. Pozyskane w ten sposób ciepło może być użyte do podgrzewania wody użytkowej lub ogrzewania pomieszczeń. 
 
Pompy dzieli się przede wszystkim według sposobu pozyskiwania ciepła (rodzaju źródła). Ta klasyfikacja obejmuje następujące rodzaje pomp ciepła:

  • gruntowe pompy ciepła: pobiera energię z głębszych warstw gruntu. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest duża wydajność - pompy tego typu mogą być używane jako jedyne źródło ciepła nawet dla sporego domu. Wadą jest zaś konieczność posiadania sporej działki (w przypadku wymiennika poziomego) lub wykonania głębokiego odwiertu (wymiennik pionowy);
  • wodne pompy ciepła: czerpią ciepło z wód gruntowych lub powierzchniowych. By je zastosować, działka musi mieć dostęp do wody, a inwestor musi przygotować się na większe koszty. Pompy ciepła tego typu cechują się największą wydajnością;
  • powietrzne pompy ciepła: ze względu na to, że pobierają ciepło z ogólnie dostępnego powietrza, mogą być montowane w każdym budynku, a koszty inwestycyjne są dość niskie. Niestety pod względem wydajności wypadają gorzej niż dwa pozostałe rodzaje.   

Ile kosztuje pompa ciepła? Jak wyglądają cenniki firm oferujących montaż pomp ciepła?

Planując montaż pompy ciepła Katowice, każdy inwestor na pewno zastanawia się, z jakimi kosztami się on wiąże. Biorąc pod uwagę wspomniane zalety pomp ciepła - zwłaszcza tanią eksploatację - te okazują się bardzo atrakcyjne. To, ile kosztować będzie instalacja pompy ciepła, zależy od jej rodzaju i wydajności, a także miejscowości. Dla budynku o powierzchni 150 metrów wartość inwestycji będzie wahała się między 28, a 43 tysiącami złotych. 
 
Jak wybrać pompę ciepła i dopasować ją do instalacji centralnego ogrzewania oraz warunków środowiskowych?
By jej eksploatacja była bezproblemowa i niskokosztowa, wybierając wydajność oraz rodzaj pompy ciepła, należy kierować się przede wszystkim następującymi czynnikami:
 
    • powierzchnią domu - im większa, tym wyższej wydajności potrzebujemy;
    • rodzajem instalacji grzewczych i zapotrzebowaniem na energię;
    • warunkami do montażu pompy ciepła - dostępnością wód, powierzchnią działki itp.  
 
Decyzję co do wyboru konkretnego rozwiązania zawsze warto skonsultować ze specjalistą. 

Komu powierzyć montaż pompy ciepła? Wybieramy wykonawcę instalacji pompy ciepła

Dla sprawności działania i bezproblemowej eksploatacji duże znaczenie ma też wybór serwisu pomp ciepła. Wybór firmy oferującej montaż klimatyzacji Katowice i pomp ciepła należy dobrze przemyśleć. Przy podejmowaniu decyzji największe znaczenie mają takie czynniki jak doświadczenie w branży, dostępność urządzeń renomowanych producentów oraz pozytywne opinie wcześniejszych klientów. 

Pompa ciepła Katowice. Gdzie ubiegać się o dofinansowanie na zakup i montaż pompy ciepła?

Przygotowując się do montażu pompy ciepła Katowice warto pamiętać, że koszty całej inwestycji można znacznie obniżyć dzięki dostępnym dofinansowaniom. Inwestorzy z Górnego Śląska mogą skorzystać między innymi z rządowego programu Czyste Powietrze oraz regionalnego programu operacyjnego województwa śląskiego. Poza tym dostępne są także bankowe kredyty na preferencyjnych warunków. 
 
Fachowe doradztwo w zakresie wyboru pompy oraz uzyskania dofinansowania oferuje firma Klimgo klimgo.pl | tel +48 793 952 250

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.