Wiadomości z Katowic

Pompy ciepła odwierty - ekologiczne i oszczędne ogrzewanie domu

  • Dodano: 2023-01-12 11:15

Gruntowe pompy ciepła są jednym ze sposobów ogrzewania pomieszczeń. Ze względu na szereg zalet są coraz popularniejsze wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Przed wyborem źródła ciepła warto sprawdzić, dlaczego dokładnie warto postawić właśnie na tego rodzaju urządzenie.

Czym jest pompa ciepła i jakie są jej zalety?

Jednym z walorów pomp ciepła jest brak zanieczyszczeń oddawanych do środowiska. Jest to możliwe ze względu na to, że pompa ciepła pobiera energię termiczną nie ze spalania węgla lub drewna, a z gruntu. Następnie instalacja transportuje ją do budynku. W ten sposób można ogrzać nie tylko powietrze, ale i wodę. Co ważne, urządzenia tego typu pracują wydajnie niezależnie od temperatury powierzchni gleby.

Skuteczność to najważniejsza, ale tylko jedna z kilku silnych stron pomp ciepła. Oprócz tego są m.in. bezobsługowe. Co więcej, nie generują także hałasu. Maksymalny dopuszczalny limit to 50 dB, co pozwala zakupić bardzo ciche urządzenie. Warto ponadto zwrócić uwagę na koszta eksploatacji. Są one niskie, a do tego sama pompa ciepła może działać nawet ponad 20 lat. Dzięki temu początkowy wydatek z czasem się zwraca.

Pompy ciepła odwierty to doskonałe rozwiązanie szczególnie na posesjach o ograniczonej powierzchni. Do zamontowania instalacji nie trzeba specjalnie przystosowywać jednego z pomieszczeń domu. Nie ma również potrzeby budowy komina, ponieważ pompa ciepła nie wydziela spalin. Dodatkowo ilość niezbędnego miejsca oszczędza sam fakt umieszczenia większej części konstrukcji pod ziemią.

Jak wykonuje się odwierty pod pompy ciepła?

Do odwiertu pod pompę ciepła konieczny jest grunt o odpowiedniej temperaturze. Z tego powodu prace przeprowadza się w cieplejszych miesiącach. Zalecany okres na montaż tego rodzaju instalacji trwa od marca do listopada. Powodem jest wymagana minimalna temperatura ziemi, która powinna wynosić od 0 do 8°C. Najlepiej jednak zdecydować się na zamówienie usługi odwiertu, gdy będzie naprawdę dobra pogoda, a więc późną wiosną, latem lub wczesną jesienią.

Czas trwania prac zależy od gruntu w danym miejscu. Samo wiercenie wielometrowego otworu (minimum 20 m wgłąb) zajmuje zazwyczaj nie więcej niż kilka godzin. W trakcie robót pozostałości ziemi są wypłukiwane przez wodę. Kolejnym krokiem jest montaż rur i innych elementów instalacji. Należy do nich parownik zwiększający ciśnienie, sprężarka gazu podwyższająca także jego temperaturę, skraplacz oddający ciepło do powietrza transportowanego przez rury oraz rozprężacz służący do ponownego skraplania czynnika roboczego.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.