Wiadomości z Katowic

Ponadczasowy romans, czyli twórczość Nicholasa Sparksa

  • Dodano: 2021-02-18 08:45, aktualizacja: 2021-02-22 12:10

Niedawno minione walentynki nie oznaczają, że należy na resztę roku zrezygnować z elementu romansu w swoim życiu. Jeżeli należysz do osób, które niezależnie od pory lubią urozmaicać swoje codzienne sprawy szczyptą namiętności oraz odrobiną wzruszenia, a przy tym kochają czytać, twórczość Nicholasa Sparksa jest czymś, z czym koniecznie powinnaś się zapoznać. Sparks już od dawna uznawany jest za czołowego mistrza literatury obyczajowo-romantycznej, a jego sława, pomimo upływu lat, nie przemija.

Nicholas Sparks - mistrz romansu

Z dzisiejszej perspektywy ciężko jest w to uwierzyć, jednak pierwsze próby literackie Nicholasa Sparksa, znanego obecnie na całym świecie amerykańskiego pisarza romansów nie cieszyły się uznaniem krytyków i nie były zbyt chętnie wydawane. Urodzony w 1965 roku w stanie Nebraska mężczyzna rozpoczął swoją przygodę z pisaniem bardzo wcześnie; jednakże musiało minąć wiele lat, aby jego kunszt literacki i zdolność do wzbudzania w czytelniku całej gamy uczuć rozkwitły i zostały dostrzeżone oraz docenione przez szersze grono odbiorców. 

Zanim Sparks zyskał światową sławę, podjął się zgoła zupełnie innej ścieżki zawodowej. W 1988 roku ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet w Notre Dame na kierunku rachunkowości - trudno sobie wyobrazić, aby taki kierunek mógł wspomóc go w karierze pisarskiej, jednak na pewno zapewnił mu odpowiednie kwalifikacje w innych dziedzinach życia. Sparks bowiem przez lata prowadził własną firmę, przez pewien czas zajmował się również handlem. Nigdy jednak nie porzucił całkowicie marzeń o pisarstwie. 

W 1994 roku udało mu się ukończyć jedną ze swoich najsłynniejszych powieści "Pamiętnik"; już rok później wydawnictwo Warner Books kupiło do niej prawa, a sama książka została wydana w 1996, niemal od razu zyskując uwielbienie fanów gatunku. Samemu Sparksowi zaś pomogło to w dalszym rozwoju twórczości i z każdą kolejną wydaną powieścią zwiększała się jego, trwająca po dziś dzień, popularność. 

Ekranizacje literatury Sparksa 

Znaczna część twórczości Nicholasa Sparksa doczekała się swoich wielbicieli także w świecie Hollywood. Kasowe adaptacje filmowe jego powieści przyniosły pisarzowi jeszcze większą sławę; do najsłynniejszych ekranizacji możemy zaliczyć takie tytuły jak m.in. "List w butelce", "Szkołę uczuć", "Pamiętnik", "Noce w Rodanthe" oraz "Najdłuższa podróż". Wiele z nich, mimo upływu czasu, nadal uważa się za klasyki gatunku, które stale zyskują nowe fanki. 

Nicholas Sparks - od czego rozpocząć czytanie? 

Należy to powiedzieć sobie od razu - każda z książek Sparksa jest inna i zasługuje na taką samą uwagę od czytelnika. Nie ma zatem znaczenia, od której rozpocznie się przygodę z jego twórczością, bowiem żadna z nich nie zawodzi. Jeżeli zaś masz w swoim gronie znajomych kogoś, kto kocha romanse, zestaw książek Nicholasa Sparksa będzie idealnym pomysłem na prezent.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.