Wiadomości z Katowic

Postanowienia noworoczne - w tym roku na pewno schudnę, doświadczony dietetyk radzi: rób to z głową lub z pomocą specjalisty

  • Dodano: 2023-12-15 12:30

Początek kolejnego roku to czas różnych postanowień, obietnic wobec siebie, a także wielkiej motywacji do zmiany diety i zrzucenia nadprogramowych kilogramów. W pierwszych dwóch tygodniach stycznia siłownie pękają w szwach, telefon dietetyka nie przestaje dzwonić, a portale internetowe, które piszą artykuły o dietach i zdrowym stylu życia, mają rzesze fanów. Po 2-3 tygodniach zapał mija i postanowienia przechodzą na następny rok.
 

Dlaczego motywacja do zmiany tak szybko mija?

Głównym powodem jest niewłaściwe podejście. W dzisiejszych czasach jesteśmy bardzo niecierpliwi, wszystko chcemy mieć na już i tak samo jest z utratą kilogramów. Chcemy mieć spektakularne efekty w bardzo krótkim czasie. Zastanów się, czy dodatkowe kilogramy również przyszły do Ciebie w ciągu 2 tygodni, czy 2 miesięcy? Raczej nie. Pracujemy na to latami, więc odwrócenie tej sytuacji musi trochę trwać. Oczywiście pod warunkiem, że chcemy to zrobić zdrowo i skutecznie. Bo na diecie cud możesz schudnąć 20 kg w 2 miesiące, ale konsekwencje zdrowotne będą się ciągnęły za Tobą latami.

Chcemy szybko schudnąć i wybieramy niewłaściwe metody, które nam obiecują szybką i bezbolesną utratę kilogramów. Najczęściej są to detoksy, głodówki, diety o bardzo niskiej kaloryce, picie szamańskich soków, koktajli, które tylko kosztują krocie. Gdy stosujemy odchudzające programy - chudniemy, a gdy przestajemy, kilogramy wracają.

Z efektem jojo czy utrzymaniem motywacji mają również problem osoby, które zaczęły się zdrowo odżywiać, stosować dietę i ćwiczyć. Dlaczego? Ponieważ zmieniają wszystko z dnia na dzień i robią to na 1000%. Rezygnują z ulubionego ciasta na urodzinach, codziennie chodzą na siłownie, nie jedzą wspólnych obiadów z rodziną. Czyli wszystkie dotychczasowe nawyki żywieniowe i te związane ze sportem zmieniają się o 180 stopni. Z dnia na dzień. Co jest bardzo trudne dla nas, ponieważ do każdej zmiany trzeba się przystosować. Gdy zmieniamy 10 rzeczy na raz, nasza siła wewnętrzna szybko się kończy. Przecież każda zmiana kosztuje nas energię psychiczną. Z dnia na dzień rośnie frustracja i przychodzą myśli, dlaczego nie mogę jeść jak inne osoby?
 

Co zrobić, żeby schudnąć zdrowo, skutecznie i bez wyrzeczeń?

Wybierz odpowiedni sposób i narzędzia. Doskonale sprawdzi się wizyta u dietetyka klinicznego ze specjalizacją z psychodietetyki. Osoby, które już wielokrotnie przechodziły przez dietę, a po niej następował efekt jojo - nie polecam diety. Zwłaszcza takiej, gdzie trzeba trzymać się na 1000%. Niewłaściwe podejście do diety buduje złą relację z jedzeniem. W takich przypadkach bardziej pomocna jest konsultacja psychodietetyczna i zastanowienie się, dlaczego jem więcej, niż potrzebuję, dlaczego nie potrafię się powstrzymać przed zjedzeniem słodyczy, z jakiego powodu podjadam, czy to brak zbilansowanych posiłków, czy zajadanie stresu? Na nasz sposób żywienia wpływa ogrom czynników, im bardziej zrozumiemy siebie, tym łatwiej jest nam coś zmienić. A w odchudzaniu właśnie chodzi o zmianę wyborów i nawyków.

Oto kilka rad jak zacząć zdrowe odżywianie:
 

Wprowadź regularność

Zastanów się, ile jesz posiłków w ciągu dnia? Czy jesz regularnie? Zjedz pierwszy posiłek, gdy jesteś głodny, najlepiej do syta, kolejny po około 3-4 godzinach. Dzięki temu Twoje jelita odpoczną i zdążysz zgłodnieć do następnego posiłku
 

Staraj się nie podjadać

Bardzo często podjadamy, nawet nieświadomie, np. podczas gotowania obiadu, gdy przechodzimy z jednego pokoju do drugiego, ręka sięga po wafelek, który leży na stole, podczas oglądania tv, czy nawet rozmowy telefonicznej. Nieświadome podjadanie to nawet 500 dodatkowych kalorii, co daje nam 0,5 kg wagi więcej w skali tygodnia!

Bilansuj odpowiednio posiłki

Każdy posiłek powinien być dobrze zbilansowany, dzięki temu zapewniasz sobie odpowiednią ilość składników odżywczych, a także sytość i energię na kolejne godziny. Pamiętaj o białku (mięso, jaja, nabiał, ryby, rośliny strączkowe), tłuszczu (orzechy, olej, oliwa, ryby, masło, pestki, nasiona), węglowodanach (pieczywo, owoce, makaron, ryż, kasze)
 

Pij wodę

Nasz organizm w większości składa się z wody, a do procesów spalania tkanki tłuszczowej również jest potrzebna woda. Regularne picie wody nawadnia nasz organizm i zapewnia dobre samopoczucie. Pierwszym objawem odwodnienia to ból głowy, a chęć podjadania często jest mylona z pragnieniem. Stąd częste powiedzenie: “Jesteś głodny - napij się wody”, po kilku minutach okaże się, czy to prawdziwy głód. Jednakże zapijanie głodu wodą jest zdrowe i nie polecamy takich sztuczek.
 

Wprowadź regularny ruch

Wybierz sport taki, który lubisz. Nie zmuszaj się do czegoś, czego nienawidzisz. Nie idź na siłownię, tylko i wyłącznie z tego powodu, że chcesz schudnąć. Zastanów się, czy będziesz chodzić na siłownię nawet po schudnięciu? Taka analiza pomoże nam wybrać sport, który lubimy i sprawia nam przyjemność, wtedy jest wysokie prawdopodobieństwo, że będziemy go uprawiać nawet wtedy, gdy naszym celem nie będzie odchudzanie.

Podsumowując

Gdy będziesz zmieniać swoje nawyki żywieniowe, a Twoim postanowieniem noworocznym jest schudnięcie, zrób to mądrze. Wybierz się do specjalisty, który obliczy Twoje zapotrzebowanie na kalorie, ustali plan żywieniowy dostosowany do Twoich preferencji smakowych i stylu życia. Pamiętaj, aby był to wykwalifikowany dietetyk. Jeśli jesteś z Katowic lub okolic, zapraszamy do naszego Centrum Dietetycznego Zdrowy Duet, gdzie pracują dietetycy kliniczni i psychodietetycy. Dzięki łączeniu tych dwóch specjalizacji jesteśmy w stanie wybrać odpowiednie narzędzia i sposób działania, aby Twoja zmiana była skuteczna, zdrowa i przede wszystkim trwała.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.