Wiadomości z Katowic

Pracownicy z Ukrainy - powody, dla których warto się na nich zdecydować?

  • Dodano: 2021-04-21 08:30, aktualizacja: 2021-04-21 08:42

Każda firma, która działa na terenie Polski miewa okresy gorętsze, w których po jej usługi sięga się bardzo często, oraz mniej ruchliwe, kiedy to jest wykorzystywana nieco rzadziej. W przypadku tych pierwszych bardzo często nie jest sobie w stanie sama poradzić z nawałem pracy, jaki ją spotyka. Oczywistym jest, że musi wtedy sięgnąć po usługi pracowników, którzy wspomogą ją w tym trudnym czasie. Pracowników sezonowych. Coraz częstszym kierunkiem ich poszukiwania jest Ukraina. Czy jednak pracownicy z Ukrainy są rzeczywiście dobrym wyborem?

Dlaczego pracownicy z Ukrainy są w stanie być cennym wzmocnieniem dla firmy?

Istnieje wiele przyczyn, ze względu na które to właśnie Ukraina jest obecnie zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem, w który się zmierza przy poszukiwaniu pracownika sezonowego czy tymczasowego, ale i takiego "na dłużej". Do tych głównych zaliczyć można te, które wymieniamy poniżej.

  • Łatwość zatrudnienia - pracownicy z Ukrainy podlegają pod specjalne prawo, które nie wymaga uzyskania przez nich pozwolenia na pracę. Wystarczy oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia. Jest to banalne i jeszcze łatwiejsze, gdy korzysta się przy tym z agencji zatrudnienia. Wtedy też to ona odpowiedzialna jest za wszelkiego rodzaju formalności.
  • Bliskość pod względem kultury - Ukraińcy bardzo szybko uczą się języka polskiego, który jest zresztą podobny do ukraińskiego (oba języki są zresztą słowiańskimi). Łatwiej jest im więc odnaleźć się wśród polskich pracowników i po prostu się z nimi dogadać. Polacy w większości lubią mieszkańców Ukrainy, co sprawia, że są oni przez nich mile widziani na każdym miejscu pracy.
  • Atrakcyjne warunki finansowe - nie od dziś wiadomo, że Ukraina jest jednym z państw, w których zarabia się najmniej na świecie. Średnia miesięczna pensja na jej terytorium nie przekracza tysiąca złotych. Sprawia to, że pracownicy z tego właśnie kraju są gotowi do podjęcia się pracy na bardzo atrakcyjnych dla polskich firm warunkach. Nie stawiają przy tym żadnych wygórowanych żądań - zwłaszcza, że minimalna płaca w naszym kraju jest dla nich więcej niż wystarczalna.
  • Pracowitość - Ukraińcy przyjeżdżają zwykle do Polski wyłącznie w jednym celu - by zarobić jak najwięcej w jak najkrótszym dla nich czasie. Sprawia to, że są w stanie pracować na nadgodziny, a i sami w sobie przykładają się do wykonywanych przez siebie obowiązków. Bardzo im zależy, co jest widoczne w każdym aspekcie ich pracy. To z kolei można docenić - zarówno w krótkiej, jak i nieco dłuższej perspektywie.
  • Przystępna forma zatrudnienia - w stosunku do Ukraińców wcale nie trzeba decydować się na zatrudnienie ich na umowę o pracę. Równie dobrze można bowiem zdecydować się na inną jego formę, w tym umowę zlecenie czy niemal dowolną, którą się wybrało. Co jednak ważniejsze, można tez podpisać umowę z samą agencją. Wtedy też tak właściwie pracownika się wypożycza (tak zwany leasing pracowniczy), co z kolei przywołuje całe mnóstwo innych zalet i w znacznym stopniu przeważa nad standardową formą zatrudnienia.

Gdzie szukać tego typu pracowników?

Pracownicy sezonowi wielu firmom mogą przysporzyć całe mnóstwo problemów. Wynika to z faktu, że dość ciężko może być znaleźć tych, którzy rzeczywiście wgryzą się w specyfikę konkretnego zawodu, a przy okazji będą w stanie dogadać się co do wszystkich warunków współpracy. Gdzie zatem szukać, by osiągnąć zamierzony przez siebie efekt i zatrudnić kogoś rzeczywiście wartościowego?

Sprawdzoną opcją byłoby tu sięgnięcie po agencję pracy tymczasowej - taką jak chociażby Brasco Recruitment. Po pierwsze, to ona postara się znaleźć pracownika idealnego względem konkretnych potrzeb. Po drugie - zajmie się wszelkimi formalnościami związanymi z jego sprowadzeniem do Polski. Po trzecie z kolei, firma zatrudniająca tego pracownika tak naprawdę nie będzie musiała podpisywać z nim umowy. Zamiast tego zawrze ją z agencją, nie będąc odpowiedzialna za konkretnego pracownika, a zaledwie czerpiąc z niego oczekiwane przez siebie korzyści.

Choć wyżej wspomniana opcja jest jedyną logiczną i naprawdę wygodną, istnieje jeszcze jedna. Pracodawca może bowiem udać się na zagraniczne portale ogłoszeniowe, w obrębie których Ukraińcy często zgłaszają swoją gotowość do pracy. Niestety, jest to znacznie bardziej kłopotliwe, wymaga dogadania się z konkretną osobą i załatwienia wszelkich formalności ściśle z tym związanych. Nie obędzie się tu też bez znajomości języka w stopniu komunikatywnym.

Podsumowanie

Pracownicy sezonowi z Ukrainy potrafią być dla firmy niesamowicie cennym nabytkiem. Pod warunkiem, że znajdzie się takich godnych zaufania i polecenia. Takich, co do których jakości będzie można mieć pewność. Warto więc sięgnąć przy tym po usługi profesjonalnej agencji. Brasco Recruitment na przykład dba o to, by dostarczani przez nie pracownicy znali się na rzeczy i byli dopasowani do zawodu, który mają finalnie wykonywać. Przy okazji zajmuje się wszystkimi koniecznymi do wykonania formalnościami, ale też dba o to, by firma-klient po prostu była zadowolona z całego procesu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.