Wiadomości z Katowic

Profilaktyka po trzydziestce – jakie badania warto wykonać?

  • Dodano: 2022-02-23 12:45, aktualizacja: 2022-02-24 15:51

Osoby, które ukończyły 30. rok życia w przeważającej większości zapewne wciąż czują się zdrowe i nie zawracają sobie głowy wykonywaniem badań profilaktycznych. Jest to błąd, ponieważ zdrowie ma się tylko jedno, a po trzydziestce wzrasta ryzyko wystąpienia pewnych jednostek chorobowych. Właśnie dlatego trzydziestolatkowie powinni zacząć się badać, co znacznie zwiększy ich szanse na długie i zdrowe życie. Dowiedz się, jakie badania powinny regularnie wykonywać osoby po 30. roku życia.

Podstawowe badania dla trzydziestolatków – wykonaj je bez względu na to, jak się czujesz

Bez względu na samopoczucie i występujące objawy lub ich brak, osoby po trzydziestym roku życia powinny zainteresować się swoim zdrowiem i dać sobie szansę na wczesne zdiagnozowanie problemów zdrowotnych, zwiększając jednocześnie szanse  na ich całkowite wyleczenie. Jakie podstawowe badania powinni wykonywać wszyscy trzydziestolatkowie?

  • Morfologia krwi – pozwala ocenić ogólny stan organizmu i zdiagnozować przyczyny różnych nieprawidłowości.
  • Badanie ogólne moczu – to badania umożliwia zdiagnozowanie problemów z układem moczowym, a także chorób wątroby czy nerek.
  • Lipidogram – zestaw badań (m.in. poziomu cholesterolu), który umożliwia zdiagnozowanie takich chorób, jak miażdżyca czy choroby sercowo-naczyniowe.
  • Poziom cukru we krwi – cukrzyca może nie dawać żadnych objawów przez wiele lat, dlatego warto badać poziom glukozy i hemoglobiny glikowanej co najmniej raz na 3 lata.
  • Poziom witaminy D – szacuje się, że jej niedobór dotyczy aż 90% ludzi w Polsce. Punktem wyjścia do skutecznej suplementacji jest oznaczenie poziomu witaminy D w organizmie.

Powyższe badania należą do najprostszych do wykonania, jednak mogą dać odpowiedź na naprawdę wiele pytań dotyczących stanu zdrowia trzydziestolatka i wykryć różne problemy ze zdrowiem czy wreszcie rozpoznać przyczynę ewentualnych dolegliwości. Optymalna częstotliwość ich wykonywania to raz na 3 lata, chyba że występują niepokojące objawy lub lekarz zaleca częstszą diagnostykę.

Nad tymi badaniami również warto się zastanowić

Po trzydziestce nie zaszkodzi również wykonać EKG, dzięki któremu można ocenić pracę serca i ewentualne ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową lub inne choroby związane z mięśniem sercowym i układem krążenia. Warto wykonać też próby wątrobowe, które pozwolą ocenić to, w jaki sposób wątroba radzi sobie z produkcją enzymów i usuwaniem toksyn z organizmu. Badania tarczycy natomiast umożliwiają zdiagnozowanie problemów hormonalnych.

Badania dla kobiet po 30. roku życia

Kobiety po trzydziestce powinny regularnie wykonywać badania cytologiczne, pozwalające wcześnie wykryć rozwijającego się raka szyjki macicy. Ważna jest również mammografia, umożliwiająca zdiagnozowanie raka piersi.

Badania dla mężczyzn po trzydziestce

Mężczyźni, którzy ukończyli 30 lat i młodsi, powinni pamiętać o comiesięcznej samokontroli jąder. Wszelkie niepokojące zmiany wykryte w czasie samobadania należy pilnie skonsultować z urologiem.

Gdzie wykonać badania profilaktyczne dla trzydziestolatków?

Szeroka oferta badań profilaktycznych dla osób, które ukończyły 30. rok życia, dostępna jest na https://sklep.alablaboratoria.pl/ – wystarczy zamówić i opłacić wybrane badania przez Internet, a następnie udać się do jednego z kilkuset Punktów Pobrań, znajdujących się w dogodnych lokalizacjach w całej Polsce.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.