Maszyny laserowe to nowoczesne urządzenia, które są w stanie w niezwykle precyzyjny sposób obrobić dany materiał tj. szkło, guma czy metal. A wszystko to dzięki innowacyjnej technologii laserów. Która z nich wyróżnia się największą wydajnością i efektywnością?
Technologia laserowa stanowi najbardziej zaawansowaną i wydajną metodę cięcia oraz grawerowania różnego typu wyrobów metalicznych, ale również gumy, drewna, szkła czy nawet tkanin. Wiele materiałów kwalifikuje się do procesu cięcia i profesjonalnej obróbki przy użyciu wiązki laserowej, jednak każdy z nich wymaga dobrania odpowiedniego rodzaju lasera – a tych w branży maszynowej pojawia się coraz więcej.
Lasery CO2
Maszyna wyposażona w laser CO2 jest niezwykle elastyczna w zakresie obrabianych materiałów. To rozwiązanie cieszy się największą popularnością w segmencie technologii obróbki materiałów niemetalicznych. Idealnie zatem sprawdzi się nie tylko przy obróbce stali nierdzewnej, aluminium, ale i plexi czy gumy. Technologia lasera CO2 bazuje na mieszance gazowej dwutlenku węgla, azotu i helu. Mimo wielu zalet ten rodzaj lasera nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom użytkowników, które zwłaszcza w obliczu Przemysłu 4.0 wciąż wzrastają. Brak zapotrzebowania na dodatkowe gazy rezonatorowe, zmniejszenie zużycia energii, ale również eliminacja wysyłania wiązki za pośrednictwem luster, przełożyły się na opracowanie i wprowadzenie na rynek innego typu lasera, opartego na diodach i światłowodzie.
Lasery Fiber
Technologia lasera fiber pozwala na obróbkę materiałów metalowych w bardzo podobnym zakresie co laser CO2. To co jednak wyróżnia fiber to przede wszystkim znaczna oszczędność energii, otrzymywanie większej koncentracji wiązki laserowej czy bardzo korzystne przyswajanie światła przez metal. Połączenie tych cech wraz z wysoką prędkością cięcia czyni fiber najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem na rynku. Obróbka grubszych materiałów w zasadzie straciła na jakości w porównaniu z maszynami konwencjonalnymi, mimo to fiber w zakresie grubości do 6mm jest zdecydowanie wydajniejszy. W przypadku cienkich blach osiąga nawet kilkukrotnie większe prędkości w porównaniu do lasera CO2.
Przykładem maszyny wyposażonej w laser fiber jest Laser Genius firmy Prima Power. – Projektując nową wycinarkę laserową zależało nam, aby w połączeniu z laserem światłowodowym osiągała niezwykłe prędkości oraz zapewniała najwyższą produktywność oraz efektywność. Udało się to opracować, dzięki wyposażeniu maszyny w innowacyjne materiały tj. włókna węglowe czy syntetyczny granit. Co więcej, Laser Genius wyróżnia się na tle innych rozwiązań dużą wydajnością poprzez bardzo niski pobór energii, a także maksymalnie zmniejszonymi kosztami konserwacji – mówi Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power Central Europe.