Wiadomości z Katowic

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak działa taki system?

  • Dodano: 2020-09-21 14:30, aktualizacja: 2020-09-22 10:29

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to jedno z bardziej komfortowych i coraz popularniejszych rozwiązań budowlanych. Obecnie wbrew pozorom wiele domów nie ma podłączenia do centralnego systemu kanalizacji, a przydomowa oczyszczalnia jest niezwykle ekonomiczna i przyjazna środowisku. Wiele osób nadal jednak nie wie do końca, jak działa taka oczyszczania i czym w ogóle jest. Powoduje to obawy i pytania, czy warto zastosować takie rozwiązanie. W tekście prezentujemy odpowiedź na to pytanie i podpowiadamy, dlaczego warto rozważyć taki krok.

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to moduł wielkości kilku metrów kwadratowych montowany w ziemi na terenie działki, który zajmuje się oczyszczaniem nieczystości odprowadzanych z domu. Jest to autonomiczny system, który nie potrzebuje do działania zewnętrznych elementów. Przydomowa oczyszczalnia ścieków bazuje na intensywnych, ale naturalnych procesach biologicznych rozkładających ścieki na elementy, które można neutralnie odprowadzić do środowiska. Ogólnie jest to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które stosować można na działkach z zabudowaniami. Przydomowe oczyszczalnie Kingspan lub innych marek zwracają się przeważnie w ciągu 3-4 lat.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia?

Sposób działania przydomowej oczyszczalni ścieków ogólnie bazuje na jednym schemacie. Konkretne dane czy sposoby oczyszczania mogą różnić się w zależności od typu takiej oczyszczalni, ale cały zamysł projektowy jest jeden. Przydomowa oczyszczalnia ścieków przyjmuje ścieki do pierwszej komory. W tej części ścieki pod wpływem grawitacji rozdzielają się na osad oraz brudną wodę oraz kożuch. Brudna woda przepływa do kolejnej części oczyszczalni, w której proces powtarza się. Na końcu drogi woda jest filtrowana oraz odprowadzana do gleby czy rowu melioracyjnego jako nieszkodliwa i neutralna ciecz. Osad w pierwszej części oczyszczalni pod wpływem procesów chemiczno-biologicznych rozkłada się na związki rozpuszczalne w wodzie oraz sole mineralne również z nieszkodliwe dla środowiska. Obieg ten w praktyce powoduje oczyszczanie ścieków, które następnie można odprowadzić na zewnątrz.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.