Wiadomości z Katowic

Psychoterapia. Co trzeba o niej wiedzieć?

  • Dodano: 2020-07-20 13:30

Wbrew powszechnemu mniemaniu psychologia nie jest jednorodną dziedziną, a pomiędzy poszczególnymi specjalistami zauważyć można spore różnice, jeśli chodzi po zakres ich działania oraz metody pracy. Różnice są na tyle duże, że przedstawiciele poszczególnych specjalizacji mogą nawet nie znać specyfiki pracy innych. Obok psychologów transportu, biegłych sądowych lub zatrudnionych w szkołach czy innych placówkach oświatowych, jedną z czołowych grup są psychoterapeuci. Warto więc powiedzieć na ich temat nieco więcej i opisać, czym różni się ich praca od tej wykonywanej przez innych psychologów.

  1. Psycholog Katowice. Na czym polega psychoterapia?

  2. Psycholog Katowice. Psychoterapia – zastosowania i rodzaje

  3. Psycholog Katowice. Jak umówić się na wizytę?

Psycholog Katowice. Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapię można porównać do rozmowy. W porównaniu ze zwykłą konwersacją widoczne są jednak poważne różnice. Najważniejszą z nich jest z całą pewnością fakt, że jej przebieg podlega profesjonalnym zasadom. Celem spotkań między pacjentem (lub pacjentami), a terapeutą jest rozwiązanie jego problemów. Pierwsze rozmowy mają charakter konsultacji, podczas których obie strony mogą stwierdzić, czy pomoc, którą w ramach psychoterapii oferuje psycholog Katowice rzeczywiście jest potrzebna. Jeśli tak – obie strony ustalają formę, w jakiej będzie się ona odbywać. Chodzi tu między innymi o częstotliwość spotkań.

Psycholog Katowice. Psychoterapia – zastosowania i rodzaje

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy już, że w psychoterapii może brać udział jeden, dwoje lub kilku pacjentów. Wynika to z faktu, iż psychoterapia nie jest jednorodnym zagadnieniem i dzieli się na wiele odmian, z których każda została stworzona z myślą o rozwiązaniu innych problemów. Do najważniejszych rodzajów psychoterapii należą:

  • psychoterapia indywidualna: jej celem jest przede wszystkim pomoc w zrozumienia świata zewnętrznego i odnalezieniu się w nim, przez co pacjent może łatwiej rozwiązać swoje problemy;

  • psychoterapia partnerska: dzięki niej możliwe jest rozwiązanie problemów w związku;

  • psychoterapia młodzieży: wiek nastoletni wiąże się z wieloma problemami emocjonalnymi psychicznymi. Psychoterapia może okazać się bardzo przydatna w ich rozwiązaniu;

  • psychoterapia rodzinna: pomaga ułożyć relację i uniknąć napięć czy innych wyniszczających czynników.

Psycholog Katowice. Jak umówić się na wizytę?

Umówienie się na wizytę u psychologa jest naprawdę proste. W tym celu nie musimy nawet wychodzić z domu. Wystarczy skontaktowanie się z poradnią lub psychoterapeutą za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.