Wiadomości z Katowic

Sezon żeglarski w pełni! Dowiedz się, jak zdobyć patent żeglarski

 • Dodano: 2022-06-13 13:15, aktualizacja: 2022-06-21 11:24

Osoba, która posiada patent żeglarza jachtowego, może prowadzić żaglówki po morzach śródlądowych albo jachty o długości do 12 m po morskich wodach wewnętrznych. Jeśli chce żeglować po pozostałych wodach morskich, może to robić za dnia i musi trzymać się strefy do 2 mm od brzegu.

Patent jest więc dokumentem, który umożliwia żeglarzom bezpieczne spędzanie czasu na pokładzie jachtu i pozwala na pogłębianie swojej pasji, bez obaw o otrzymanie mandatu.

Paten żeglarski - co jest wymagane?

Osoba, która chce podejść do egzaminu na patent żeglarski, musi mieć skończone 14 lat. Szkolenie nie jest obowiązkowe, ale zdobycie szerokiej wiedzy dotyczącej bezpiecznego żeglowania i wyrobienie w sobie prawidłowych nawyków i odruchów są niezbędne, by egzamin ukończyć z wynikiem pozytywnym.

Jakie są koszty?

Zacznijmy od kosztów intensywnego kursu, który przygotowuje do egzaminu na żeglarza jachtowego. Można wziąć w nim udział w różnych systemach. Wielu żeglarzy decyduje się na kurs weekendowy, czyli spędza kolejne 5 weekendów na nauce żeglowania. Taki kurs to koszt 1399 zł. Kurs, który trwa dwa tygodnie, a zajęcia odbywają się w trakcie wakacji, od poniedziałku do piątku, kosztuje tyle samo.

Kurs obejmuje rejsy na jachtach żaglowych z nowoczesnymi silnikami, wykłady teoretyczne, samodzielną naukę z przygotowanych prezentacji elektronicznych, próbne testy, które zawierają setki pytań egzaminacyjnych, konsultacje z ekspertami żeglarstwa PZŻ.

Żeby podejść do egzaminu na patent żeglarski, trzeba także ponieść koszty opłaty egzaminacyjnej w wysokości 250 zł oraz koszty wystawienia patentu, czyli dodatkowe 50 zł. Uczniowie i studenci mogą liczyć na znaczną, bo 50% zniżkę.

Także wyżywienie oraz opłaty parkingowe w trakcie trwania kursu są dodatkowo płatne.

Gdzie zdobyć wiedzę? Kto organizuje kursy na Śląsku?

Chociaż to nie Śląsk kojarzy się z mekką żeglarstwa, to jednak istnieje tutaj olbrzymia grupa miłośników tego sportu. Wszystko za sprawą Zagłębia Dąbrowskiego, zwanego także małymi Mazurami.

Tworzą je zbiorniki Pogoria. Pogoria I, Pogoria II, Pogoria III i Pogoria IV. Obszar ten przyciąga okolicznych mieszkańców i turystów plażami, kąpieliskami, bazą noclegową, a także oferuje możliwość żeglowania. Z wyjazdów na żagle chętnie więc korzystają mieszkańcy Katowic, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Chorzowa czy Czeladzi, głównie na Pogorii I.

Kursy żeglarskie na Śląsku organizuje firma Sztorm Grupa, która dysponuje jachtami żaglowymi Tango 730. Podczas kursu każdy adept szkolenia nauczy się wykonywania manewrów, obsługi jachtu, kompleksowo przygotuje się do egzaminów na patent.

Sztorm Grupa jest również podmiotem egzaminacyjnym i może przeprowadzać egzaminy na wszystkie stopnie żeglarskie. Dlatego po kursie egzamin zdawany jest w tej samej bazie, przed komisją złożoną z ekspertów Sztorm Grupy i na sprzęcie, na którym żeglarze trenowali.

Co obejmuje część praktyczna?

Część praktyczna szkolenia obejmuje wszystkie zajęcia niezbędne do zdania egzaminu na patent żeglarski.

 • Manewry niezbędne do samodzielnego żeglowania: manewry pod żaglami, na silniku i prace bosmańskie. Wszystkie trzeba zaliczyć, a w przypadku niepowodzenia, można powtórzyć element tylko raz.
 • Manewry podstawowe: zwrot przez sztag, przez rufę, odejście od nabrzeża, dojście do nabrzeża, alarm "człowiek za burtą".
 • Manewry dodatkowe: stawanie na kotwicy, zejście z kotwicy, stawanie w dryf, dojście do boi, odejście od boi, holowanie jachtu i inne, które mogą, ale nie muszą pojawić się na egzaminie.
 • Każdy egzaminowany musi obowiązkowo znać węzły żeglarskie.

Żeglarz musi więc umiejętnie prowadzić załogę i fachowo wykonywać wszystkie czynności związane z żeglowaniem.

Czego nauczysz się na części teoretycznej?

Nauka części teoretycznej obejmuje cały zakres materiału niezbędnego do zdania egzaminu na patent. Podczas zajęć (a także korzystając z materiałów szkoleniowych) poznasz:

 • podstawowe przepisy prawa na morskich i śródlądowych drogach wodnych, przepisy dot. ochrony wód przed zanieczyszczaniem,
 • budowę jachtu i zasadę jego obsługi,
 • teorię żeglowania, czyli wszystkie zagadnienia związane z działaniem wiatru i żeglugi w różnych warunkach pogodowych,
 • zasady używania znaków żeglugowych, rozpoznawania oznakowania dróg wodnych, korzystania z map i przewodników,
 • najważniejsze elementy meteorologii,
 • podstawowe informacje o morskich służbach ratowniczych, udzielaniu pomocy, zachowania się podczas wywrotki.

Zapisy już ruszyły!

Niezależnie od tego, czy dopiero myślisz o rozpoczęciu przygody pod żaglami, czy masz za sobą wiele godzin aktywnie spędzonych na jachcie, zawsze możesz podejść do egzaminu na patent żeglarza jachtowego.

A ponieważ sezon żeglarski zbliża się wielkimi krokami, czas zarezerwować miejsce na szkoleniu. Tylko w zeszłym roku, dzięki kursom żeglarskim Sztorm Grupa, patentem mogło pochwalić się kilkuset żeglarzy!

Nie zwlekaj — wybierz lokalizację, tryb szkolenia i zarezerwuj miejsce na kursie, który kompleksowo przygotuje Cię do egzaminu państwowego i zdobycia wymarzonego patentu!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.