Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Sprzęt detektywistyczny - 4 nietypowe zastosowania

  • Dodano: 2019-04-29 09:15

Sprzęt detektywistyczny, jak sama nazwa wskazuje, jest tworzony po to, by ułatwiać pracę detektywom - pomaga np. w ustaleniu wierności, określeniu miejsca przebywania wybranej osoby czy zebraniu dowodów oszustwa. To jednak nie jedyne cele, którym może służyć sprzęt detektywistyczny. Oto jego kilka nietypowych zastosowań!

Lokalizator do śledzenia towarów i...dzikich zwierząt

Urządzenia lokalizujące to jedne z najchętniej wykorzystywanych sprzętów, zarówno przez detektywów, jak i "cywilnych użytkowników". Wykorzystuje się je głównie do określenia pozycji osób, pojazdów lub przedmiotów - np. do kontroli pracowników i służbowych samochodów czy monitorowania cenniejszych towarów.

Lokalizator może jednak służyć również do badania i ochrony rzadkich zwierząt. Pierwsze trackery śledzące zachowania dzikich stworzeń, takich jak słonie czy tygrysy, pojawiły się już kilkadziesiąt lat temu i od tamtego czasu są regularnie wykorzystywane przez ekologów. Dzięki nim można lepiej poznać zwyczaje zwierząt, m.in. trasy migracji czy miejsca rozrodu oraz zadbać o ich bezpieczeństwo.

W taki sposób może działać np. system lokalizacji GPS ALFATRACK S-505, który pozwala na śledzenie pozycji w czasie rzeczywistym lub na sprawdzenie historii trasy. Lokalizator może działać nawet 30 miesięcy, a dane o położeniu są podawane z dokładnością do 2-5 metrów. Lokalizator wyposażono w odporną na wilgoć i kurz obudowę, która pozwala na pracę w trudnych warunkach.

Latarka UV, nie tylko do fałszywych banknotów

Światło UV już od wielu lat pomaga kryminalistykom i detektywom. Sprzęt detektywistyczny, taki jak latarki i lampy UV, wykorzystuje się w akcjach śledczych, np. do wykrywania substancji organicznych (krwi czy śliny) czy do sprawdzania autentyczności banknotów i dokumentów.

Nie wiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że latarki UV można również użyć do innych, bardziej prozaicznych celów. Mogą być wykorzystywane choćby do...szukania bursztynów. Ten cenny kamień poddany promieniowaniu UV świeci na niebiesko, co ułatwia jego rozpoznanie. Światłem UV można również utwardzać żele i lakiery oraz oceniać szczelność systemu klimatyzacji.

Urządzeniem, które może przydać się do takich zadań, jest latarka UV do oświetlania znakowań. Aluminiowa obudowa zapewnia lekkość i trwałość urządzenia, a 9 diod generuje strumień światła o mocy 30 lumenów.

Ptaki na podsłuchu

Mikrofony kierunkowe, to sprzęt detektywistyczny, który wykorzystuje się w przypadku wymagających misji - do nasłuchu z dużej odległości, w trudnych warunkach. Innym zastosowaniem tego urządzenia może być jednak... słuchanie śpiewu ptaków.

Entuzjaści ptasich treli często korzystają z nich do tworzenia dźwiękowych atlasów ornitologicznych - mikrofony kierunkowe zapewniają mocniejszy i czystszy odbiór odgłosów.

Urządzeniem stworzonym do takich zadań jest mikrofon kierunkowy Olympus ME-31 - elektretowo-pojemnościowy. Jest on w stanie zebrać dźwięki z odległości nawet do 100 metrów. Posiada przydatną w terenie ochronę przeciwwiatrową oraz funkcję filtracji szumów. Ogromną zaletą może być również możliwość podłączenia mikrofonu do dyktafonu, co pozwala na nagrywanie słyszanych dźwięków.

Okulary z kamerą na imprezę

Choć kamera ukryta w okularach może brzmieć jak gadżet rodem z filmów o szpiegach, to jednak jest to dość często wykorzystywany sprzęt detektywistyczny. Umożliwia on nagrywanie otoczenia, bez wzbudzania większej uwagi, co może być przydatne w przypadku zadań wymagających dyskrecji.

Urządzenie posiada jednak potencjał, odkryty przez użytkowników internetu - okulary z kamerą doskonale nadają się np. do tworzenia materiałów na wideoblog czy do dokumentowania imprez z wyjątkowej perspektywy.

Przykładem urządzenia, które posiada podobne funkcje jest kamera ukryta w okularach LawMate (PV-EG20CL). Umożliwia ona wygodne nagrywanie obrazów (w jakości HD) oraz dźwięków - wystarczy założyć okulary i skierować je na obiekt, który chcemy uwiecznić. Wewnętrzna pamięć urządzenia wystarczy, by pomieścić 5 godzin materiałów, natomiast wbudowana bateria pozwala na godzinę ciągłej pracy.

Urządzenia, takie jak np. sprzęt detektywistyczny w Alfatronik.pl, mogą przydać się różnym osobom, w wielu sytuacjach. Możliwości jego wykorzystania są ograniczone jedynie przez wyobraźnię i oczywiście - prawo. Warto pamiętać, że aby sprzęt detektywistyczny mógł spełniać swoje zadania, powinien być wysokiej jakości i pochodzić ze sprawdzonego źródła. W przeciwnym wypadku może nam przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.