Wiadomości z Katowic

Szukasz domu w Katowicach? Sprawdź jak kształtują się ceny w poszczególnych dzielnicach

  • Dodano: 2021-11-24 06:00, aktualizacja: 2021-11-25 06:48

Katowice to jedno z większych miast w Polsce, największe w województwie śląskim. Ale też część konurbacji, skupiającej 8 dużych miast. Ich bliskość geograficzna sprawia, że wiele osób decyduje się na przeprowadzkę z jednego miasta do drugiego, nie zmieniając przy tym pracy czy szkoły. Mimo to Katowice są wciąż najprężniej rozwijającym się śląskim miastem, które ma dużo do zaoferowania. Sprawdź, jak kształtują się ceny domów w mieście. Być może zdecydujesz się na przeprowadzkę?

Dlaczego warto kupić dom w Katowicach?

Rynek nieruchomości w Katowicach od kilku lat jest w miarę stabilny. Mimo, że ceny nie należą do najniższy, to jednak wiele osób decyduje się na zakup domu czy mieszkania w granicach miasta. Katowice to jedno z najzieleńszych miast w Polsce. Aż 42% powierzchni ich zajmują lasy, a w centrum miasta zabytkowy park miejski – Park Kościuszki – oraz Park Trzech Stawów, będący ulubionym miejscem wypoczynku katowiczan. Ponadto miasto naprawdę pędzi na przód. W panoramie co rusz pojawiają się nowe biurowce, a wielu zagranicznych inwestorów chętnie otwiera filie swoich biznesów właśnie w Katowicach.

Miasto jest dobrze skomunikowane. Do dyspozycji mieszkańców są Koleje Śląskie, tramwaje, autobusy, trolejbusy i oczywiście miejskie rowery oraz elektryczne hulajnogi. Z centrum dojedziesz nie tylko na obrzeża miasta, ale właściwie do wszystkich pobliskich miejscowości. Katowice mają też dobre połączenie z Opolem, Wrocławiem, Kielcami i innymi miastami w sąsiednich województwach. Oczywiście to tylko niektóre z zalet tego urokliwego miasta. Niemniej jednak, gdy myślisz o przeprowadzce, domy w Katowicach czekają na Ciebie!

Dzielnice Katowic – gdzie kupisz dom najdrożej, a gdzie najtaniej?

Szukając domu do kupienia, pewnie kierujesz się takimi aspektami jak dostępność ofert, wielkość budynku czy ilość pomieszczeń. Ale najważniejszą kwestią i tak zawsze pozostaje cena. Zakup domu z zwykle wiąże się z wydatkiem rzędu 1 mln złotych. W Katowicach bowiem średnia cena za metr kwadratowy domu wynosi 5 398 zł. Oznacza to, że kupując dom o powierzchni 120 m2, musisz mieć przyszykowane około 647 760 zł. Jest to jednak średnia cena. W poszczególnych dzielnicach miasta ceny domów różnią się bardzo.

Przykładowo najdroższą dzielnicą obecnie (listopad 2021) jest Brynów. Tam za metr kwadratowy domu zapłacisz średnio 6 300 zł, ale są i oferty po 9 000/m2. Wszystko zależy od położenia i standardu nieruchomości. Wysokie ceny utrzymują się również na Koszutkach, gdzie za m2 domu należy zapłacić średnio 6 146 zł. I co ciekawe, w ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny te wzrosły aż o 31%. To jedne z najwyższych podwyżek w mieście. Tańsze domy kupisz z kolei w dzielnicy Piotrowice (4 941 zł/m2), Ligota-Paniewki (4 440 zł/m2) i Podlesie (4 383 zł zł/m2). Najtańsze domy są z kolei w dzielnicach Zarzecze (4 287 zł/m2) oraz Piotrowice-Ochojec (3 981 zł/m2). Zobacz domy w Katowicach na gratka.pl, gdzie z pewnością znajdziesz dużo ofert w zróżnicowanych cenach.

Prognozy zmian na rynku nieruchomości w Katowicach

Prognozy na rynku nieruchomości w całej Polsce są podobne. Towarzysząca pandemii inflacja oraz wzrost cen w branży z pewnością wiele osób niepokoi. Dynamika ostatnich miesięcy pokazuje, że w niektórych rejonach Katowic ceny domów wzrosty nawet ponad 30%. To dużo, biorąc pod uwagę, że zarobki katowiczan wcale się nie zmieniają. Jednak prognozy ekspertów są dość optymistyczne. Choć mówią oni wciąż o podwyżkach cen nieruchomości w całym kraju, to podkreślają, że ta dynamika powoli zacznie wyhamowywać. W najbliższych dwóch latach mieszkańcy Katowic mogą więc liczyć na ustabilizowanie się cen domów na sprzedaż.

Teraz już wiesz, w jakiej dzielnicy Katowic kupisz dom najtaniej, a w jakiej najdrożej. Na co się zdecydujesz?

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.