Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Tynk betonowy - surowe i modne rozwiązanie

  • Dodano: 2019-04-29 10:15, aktualizacja: 2019-05-15 09:11

Beton dekoracyjny w ostatnich latach stał się niezwykle modnym elementem w aranżacji wnętrz. Już nie kojarzy się tylko z szarością i szorstkością ani z chłodem, a wręcz przeciwnie. Ściany przy wyraźnej strukturze mają cudownie gładką powierzchnię i nie wymagają późniejszego tynkowania. Coraz częściej łączy się elementy imitujące beton z kontrastowymi, miękkimi materiałami oraz żywymi kolorami. Pasują do bardzo szerokiej gamy stylów. Ozdobny tynk betonowy nie zna ograniczeń i pasuje naprawdę do każdego wnętrza. Ograniczeniem jest tylko ludzka wyobraźnia. Można go zastosować na jednej ścianie, dwóch lub w całym pomieszczeniu, w zależności od inwencji projektanta.

Zachwycający efekt betonowej płyty

Ten niezwykły efekt można osiągnąć w bardzo prosty sposób – za pomocą płyt betonowych. Co prawda są one ciężkie i wymagają solidnego mocowania, a w dodatku można je umieścić jedynie na ścianach o odpowiedniej nośności, ale za to wyglądają wyjątkowo naturalnie. Ich kolejną zaletą jest to, że przy okazji stanowią dodatkową izolację termiczną i akustyczną.

Tynk jak beton

Bardziej uniwersalną propozycją jest dekoracyjny tynk betonowy, który wykonuje się z masy tynkarskiej, przeznaczonej do dekoracji wnętrz. Charakteryzuje się on niezwykłą prostotą najpierw przygotowania, a następnie nakładania. Tak sporządzony beton daje nieograniczone możliwości aranżacyjne – można go nakładać na pojedynczą ścianę lub na jej fragmenty a także tworzyć detale architektoniczne o różnorodnych fakturach, np. wykusze czy wnęki. Pięknie wygląda jako wykończenie obudowy kominka.

Tynk betonowy jest paroprzepuszczalny, odporny na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Cechy te sprawiają, że nadaje się do zastosowania w wielu pomieszczeniach, nie tylko tych oczywistych (pokoje, przedpokój(, ale również tych bardziej narażonych na wilgoć: w kuchniach i łazienkach.

Beton dekoracyjny - zrób to sam

Nakładanie tynku betonowego nie jest trudne. Wymaga jedynie sprawnego posługiwania się narzędziami oraz materiałem. Do przygotowania masy tynkarskiej, która ma imitować beton dekoracyjny, potrzebny będzie specjalny tynk, farba podkładowa oraz przecierka do zaimpregnowania otynkowanej powierzchni. Zaopatrzyć się trzeba również w pędzle i pacę, a także dodatkowe szablony i stemple, jeśli ma powstać określona faktura.

Mając już przygotowane produkty i narzędzia, można przystąpić do pracy:

· przygotować ściany do tynkowania – zwrócić uwagę czy są czyste i suche

· dzień wcześniej zagruntować powierzchnię gruntem do tynku

· nałożyć pacą tynk

· dwukrotnie wygładzić: po godzinie i po dwóch od nałożenia

· następnego dnia zaimpregnować przecierką.


Beton na ścianie dodaje stonowania i “czystości” w pomieszczeniu. Najlepiej komponuje się z drewnem i kolorowymi dodatkami. A co jeśli betonowe wnętrze się znudzi? Wystarczy je przemalować i gotowe! Jeśli kochasz takie betonowe ściany i chcesz wykonać podobną w swoim domu - koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.