Wiadomości z Katowic

Ubezpieczenie dla lekarzy - czy warto je wykupić?

  • Dodano: 2022-12-16 10:45

Istnieje wiele opinii na temat tego, czy warto wykupić ubezpieczenie dla lekarzy, Niektórzy uważają, że jest to wydatek konieczny, a inni zaś są zdania, że jest tylko stratą pieniędzy. Czy w tej dyskusji ktoś ma rację?

Obowiązek ubezpieczenia OC lekarzy

Od 2010 roku zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów wszyscy lekarze oraz lekarze dentyści zobowiązani są do posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono specjalistów przed pozwami sądowymi – może pokryć szkody w przypadku, w którym zostaną oni pozwani za zaniedbanie lub błąd przy zabiegu. Obowiązek ten zyskuje moc już dzień przed rozpoczęciem wykonywania zawodu.

Koszty ubezpieczenia OC ponoszą lekarze, a nie pracodawca. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo ich przyszłości ekonomicznej – nie będą musieli płacić za popełnione błędy lekarskie z własnej kieszeni. Jeżeli płacenie składek jest i tak obowiązkowe, to warto rozszerzyć swój pakiet ubezpieczeniowy, aby objął jeszcze inne zdarzenia losowe.

Ubezpieczenie NNW – dodatkowa ochrona

Według danych przedstawianych przez Główny Urząd Statystyczny, profesja lekarza to zawód, który zajmuje trzecie miejsce pod względem ilości wypadków zdarzających się w miejscu pracy. Trwały uszczerbek na zdrowiu może spowodować wszystko: zarażenie się wirusem HIV/WZW, napad agresji pacjenta czy nawet chwila nieuwagi podczas trzymania ostrych narzędzi specjalistycznych.

Dlatego lekarze powinni rozważyć wykupienie polisy chroniącej przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Przewlekłe choroby wymagają stałej opieki, a ich koszty leczenia są wysokie. Ryzyko jest duże, więc w przypadku możliwości poważnego zachorowania lepiej jest być posiadaczem dodatkowego ubezpieczenia, które może okazać się zbawienne.

Czy będąc lekarzem, warto rozszerzyć pakiet ubezpieczeniowy?

Wysokie ryzyko bycia pozwanym, możliwość zachorowania w środowisku pracy lub nawet utraty życia – te wszystkie powody jednoznacznie wskazują na to, że w przypadku lekarzy warto rozszerzyć pakiet ubezpieczeniowy. A przynajmniej rozważyć taką możliwość. Kompleksowa ochrona podwyższa koszt składki jedynie o kilka złotych miesięcznie, a jest w stanie ochronić zainteresowanego oraz jego bliskich w najtrudniejszych chwilach. Co więcej, niektóre pakiety są w stanie zagwarantować wypłatę wynagrodzeń nawet przez okres roku, gdy lekarz nie jest w stanie podjąć się pracy np. ze względu na chorobę.

Ubezpieczenie dla lekarzy warto wykupić nie tylko dlatego, że jest obowiązkowe – dodatkowe pakiety są w stanie być pomocą w ochronie przed skutkami nieszczęśliwych wydarzeń.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.