Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

​​​​​​​Ubezpieczenie OC z datą wsteczną - czy jest to możliwe?

  • Dodano: 2019-08-13 08:45, aktualizacja: 2019-08-13 08:48

Właśnie zorientowałeś się, że umowa OC wygasła kilka dni temu, a Ty nie podpisałeś kolejnej? Zastanawiasz się, czy możliwe jest wykupienie polisy z datą wsteczną? Rozwiewamy wątpliwości.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Chociaż w niektórych przypadkach dochodzi do automatycznego przedłużenia polisy, często kierowcy zapominają o wykupieniu ubezpieczenia w momencie wypowiedzenia poprzedniej umowy. W takich sytuacjach nasuwa się pytanie o możliwość wykupienia polisy z datą wsteczną.

Dlaczego nie można wykupić OC z datą wsteczną?

Powód jest oczywisty - gdyby tak było, żaden kierowca nie opłacałby składki na bieżąco, a jedynie wówczas, gdy doszłoby do zdarzenia drogowego. Dlatego ważność ubezpieczenia zawsze rozpoczyna się w momencie jego wykupienia. Więcej na ten temat możesz przeczytać na https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-oc-z-data-wsteczna-czy-jest-to-mozliwe/.

Czym grozi przerwanie ciągłości?

Brak ważnego ubezpieczenia OC ma poważne finansowe konsekwencje. Nawet jednodniowa przerwa w polisie oznacza nałożenie kar finansowych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ich wysokość uzależniona jest między innymi od rodzaju pojazdu oraz od długości przerwy w ubezpieczeniu.

Kary finansowe przedstawiają się następująco:

  • samochody osobowe – dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto),
  • samochody ciężarowe, autobusy, ciągniki - trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto),
  • pozostałe pojazdy - równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto).

Znaczenie ma również okres, przez jaki samochód pozostawał nieubezpieczony. I tak:

  • przerwa do 3 dni - 20% pełnej opłaty karnej,
  • przerwa od 4 do 14 dni - 50% opłaty karnej,
  • powyżej 14 dni - 100% opłaty karnej.

W związku z tym, że wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2019 roku wynosi 2250 zł brutto, maksymalna kara za brak OC dla samochodów osobowych wynosi aż 4500 zł.

Wykup najtańsze ubezpieczenie, by uniknąć konsekwencji

Jeśli nie chcesz mieć problemów z przerwaniem ciągłości ubezpieczenia OC, wykup najtańszą polisę. Skorzystaj z internetowego kalkulatora dostępnego na stronie http://kalkulatorubezpieczen.net.pl/. Dzięki temu dotrzesz do najkorzystniejszych cenowo ofert.

W przypadku ubezpieczenia OC nie ma sensu przepłacać za polisę. Zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są regulowane przepisami. Wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe oraz wysokość składki nie wpływa na wypłatę odszkodowania osobom pokrzywdzonym.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Michał

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.