Wiadomości z Katowic

Ubezpieczenie szyb - w jaki pakiet warto zainwestować?

  • Dodano: 2019-03-07 09:00

Ubezpieczenie samochodu to nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC. Warto również przemyśleć i rozważyć rozszerzenie ochrony swojego auta na polisę auto casco, która działa w innych okolicznościach niż OC. Trzeba jednak wiedzieć, że auto casco to polisa, którą w dużym stopniu samodzielnie się konstruuje, a każda firma ubezpieczeniowa oferuje nieco inne warunki ochrony.

Pęknięta szyba w samochodzie

Pęknięta szyba w aucie, szczególnie jeżeli dotyczy to szyby przedniej, niesie ze sobą dodatkowe kłopoty. Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie należy bagatelizować nawet najdrobniejszego uszkodzenia. W czasie jazdy na szybę działają różnorodne siły, a często również obijają się o nią większe i mniejsze kamienie. Jeżeli jest ona już delikatnie uszkodzona, to wspomniane czynniki mogą to pęknięcie znacząco powiększyć. Dopóki jest ono małe, istnieje możliwość naprawienia go za pomocą specjalnej żywicy światłoutwardzalnej. Przy dużych uszkodzeniach konieczna jest wymiana całej tafli. 

Naprawa małego uszkodzenia to koszt od 50 do 150 zł. Przy wymianie całej szyby należy liczyć się z kosztami rzędu kilkuset złotych. W niektórych przypadkach ceny przekraczają nawet 1000 zł. 

Zatem, małe pęknięcie należy niezwłocznie zabezpieczyć taśmą klejącą, by nie dostały się tam żadne zanieczyszczenia i natychmiast udać się do specjalisty, który je zreperuje. 

Konsekwencje zignorowania uszkodzenia

Jeżeli pęknięcie nie zostanie w porę naprawione, będzie się z pewnością stopniowo powiększać, co spowoduje dużo większe uszkodzenie, a w efekcie podniesie koszty naprawy. 

Uszkodzona szyba znacząco ogranicza widoczność w czasie jazdy. Rozprasza kierowcę i jest bardzo realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

W przypadku kontroli drogowej, policja może wystawić mandat kierowcy, który porusza się z uszkodzoną szybą, właśnie z uwagi na zagrożenie, jakie ze sobą niesie taka usterka. 

Naprawa szyby 

Jak wspomniano, naprawa lekko pękniętej szyby to koszt do 50 do 150 zł. Trzeba jednak szybko zareagować, zabezpieczyć uszkodzone miejsce i niezwłocznie udać się na naprawę. Wystarczy bowiem, że uszkodzenie się powiększy lub dostaną się do niego drobinki piasku, a już naprawa stanie się niemożliwa i konieczna będzie wymiana całej szyby. 

Wymiana całej szyby pociąga za sobą większe koszty. Liczyć się trzeba z wydatkiem rzędu około 300 zł. Nowoczesne samochody, które mają specjalnie powlekane szyby lub są one wyposażone w wyjątkowe właściwości, muszą mieć wstawiane takie, które podobne są do fabrycznych. Wiąże się to z wyższymi kosztami, czasem nawet przekraczającymi 1000zł. Warto więc przygotować się na taką ewentualność i wykupić dla siebie specjalne ubezpieczenie, które pozwoli na pokrycie kosztów naprawy lub wymiany. 

Ubezpieczenie szyb

Ubezpieczenie szyb można wykupić na dwa sposoby. Jednym z nich jest szeroki, pełny zakres auto casco, w ramach którego kierowca chroniony jest przed skutkami pęknięć i zniszczeń szyby. Nie wszystkich jednak stać na tak bogate zabezpieczenie. W związku z tym można skorzystać z ubezpieczenia dedykowanego. Więcej informacji można znaleźć przeglądając ubezpieczenie samochodu online w ubezpieczamy-auto.pl.

W ramach takiej ochrony można liczyć na wymianę lub naprawę nie tylko przedniej szyby, ale również bocznych i tylnej. Suma ubezpieczenie to około 2000zł. Taka kwota pokryje koszty wymiany, nawet przy specjalistycznej tafli. Naprawa trwa zwykle około 2 dni, a sam ubezpieczony zwolniony jest wtedy z wszelkich opłat. To bardzo korzystne rozwiązanie. Przy czym, mając do wyboru ubezpieczenie szyby przedniej lub wszystkich, warto nawet dopłacić i wybrać ubezpieczenie wszystkich szyb. O ile te boczne znacznie rzadziej ulegają uszkodzeniom, to jednak tylna jest narażona na usterki podobnie, jak przednia i podobnie ogranicza widoczność kierującemu pojazdem. 

Ubezpieczenie szyb można dokupić do podstawowej ochrony OC. Jeżeli chcesz sprawdzić, jakie będą koszty oblicz składkę oc na kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl. W ten sposób można określić, czy takie podniesie składki jest w granicach możliwości finansowych kierowcy, czy nie. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.