Wiadomości z Katowic

Wykorzystanie aluminium w formie prętów, rur i kształtowników

  • Dodano: 2019-10-18 06:00, aktualizacja: 2019-10-18 06:22

Elementy aluminiowe podbijają świat. Są jednym z najczęściej stosowanych materiałów konstrukcyjnych. Z czego to wynika i czemu zawdzięczają tak wielką popularność?

Właściwości aluminium

Chemiczna nazwa aluminium to glin. Uzyskuje się go w wyniku redukcji zanieczyszczeń z rud boksytów i późniejszego utleniania. Otrzymany w ten sposób materiał jest zadziwiająco lekki, elastyczny i plastyczny, podatny na obróbkę a przy tym odporny na korozję. Charakteryzuje się trzykrotnie mniejszą gęstością niż stal. W przemyśle stosowany jest zazwyczaj w postaci stopów z innymi pierwiastkami.

Profile aluminiowe

Dzięki wykorzystaniu plastycznych właściwości aluminium i jego elastyczności, można tworzyć z niego rozmaite kształty oraz łączyć je ze sobą.

"W ofercie naszego sklepu można znaleźć cały asortyment profili aluminiowych o różnych przekrojach. Są to pręty aluminiowe, rury aluminiowe oraz kształtowniki, które docinamy na wymiar" – opowiada nam sprzedawca ze sklepu Alinox.

"Klient może zamówić u nas rury nie tylko o okrągłym przekroju, ale także kwadratowe lub prostokątne”.

Kształtowniki aluminiowe natomiast dzielimy ze względu na kształt przekroju na:

  • ceowniki
  • teowniki
  • dwuteowniki
  • zetowniki
  • płaskowniki
  • kątowniki.

Zastosowanie aluminium

Aluminium jest stosowane zazwyczaj jako tańsza alternatywa dla stali.  Jest lekkie, ale wykazuje dużą wytrzymałość i bardzo dobre właściwości mechaniczne. Można je przycinać i dowolnie kształtować, a także nanosić na nie powłoki dekoracyjne. Dzięki właściwościom antykorozyjnym jest odporne na działanie nieprzyjaznych czynników atmosferycznych. Dzięki tym wszystkim cechom może być wykorzystywane w rozmaitych gałęziach przemysłu, tj. lotniczy, samochodowy, budowlany, reklamowy, meblowy a nawet przy produkcji opakowań.

"Doskonale sprawdza się przy tworzeniu ram konstrukcyjnych, wypełnianych następnie innym materiałem.  Mam tu na myśli np. ścianki działowe czy przegrody.” – wymienia nam przedstawiciel Alinox.

Z kształtowników aluminiowych tworzone są również balustrady i ogrodzenia, osadzane są w nich bramy garażowe i rolety okienne. Wykorzystywane są przy budowie scen, zadaszeń i hali magazynowych. Bardzo często możemy zauważyć aluminium jako element konstrukcyjny maszyn. Jak widać zastosowanie materiału jest bardzo szerokie, daje ogromne możliwości i łatwość dostosowania do potrzeb danego projektu. I to prawdopodobnie właśnie dlatego zdobywa rynek z sukcesem.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.