Wiadomości z Katowic

Zarządzanie nieruchomościami - na czym to polega?

  • Dodano: 2020-07-31 15:15

Zarządzanie nieruchomościami i jego zakres, dokładnie określa artykuł 184b ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997r. W dużym uproszczeniu określa on zarządzanie nieruchomościami jako szereg czynności i podejmowanych decyzji, dzięki którym można utrzymać obiekt w niepogorszonym stanie, regularnie go administrować, w zależności od jego potrzeb, a także realizować potrzeby finansowo-ekonomiczne. A jak ta teoria wygląda w praktyce?

1. Zarządzanie nieruchomościami- zakres obowiązków

2. Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi - co obejmuje?

Zarządca nieruchomości to ostatnio jeden z chętniej wybieranych zawodów. Nie bez przyczyny. Pozwala on na pozyskanie dobrze płatnej, ciekawej i pełnej wyzwań pracy. Jednak wiele osób nie do końca rozumie, co dokładnie kryje się pod dość enigmatycznie brzmiącym "zarządzaniem nieruchomościami".

1. Zarządzanie nieruchomościami- zakres obowiązków

Prace techniczne, konserwatorskie, podejmowanie bieżących decyzji, racjonalna obsługa, zarządzanie finansami - to wszystko składa się na zarządzanie nieruchomościami katowice. Profesjonalne zarządzanie to szereg mniej lub bardziej skomplikowanych działań, które muszą się składać na spójną całość.

Firma, która zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami, gwarantuje kompleksową opiekę nad budynkiem mieszkalnym czy biurowcem. Zakres tej opieki jest dość szeroki i obejmuje głównie:

- zlecanie prac konserwacyjnych i remontowych

- prowadzenie dokumentacji technicznej, a także książki obiektu budowlanego

- zlecanie przeglądów instalacji w budynku

- pieczę nad obsługą techniczną budynku

- dbanie o czystość, a zimą również odśnieżanie

- prowadzenie księgowości

- negocjowanie umów, dotyczących różnorakich prac związanych z budynkiem (np. firma sprzątająca), a także obsługę wszelkich należności finansowych

- reprezentowanie wspólnoty mieszkaniowej oraz właściciela

- w razie konieczności również uczestnictwo w eksmisjach

2. Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi - co obejmuje?

Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi możemy podzielić na zarządzanie udogodnieniami (tzw. facility management) oraz zarządzanie wartością (tzw. asset management). Łączenie obu tych dziedzin wymaga eksperckiego i przemyślanego podejścia. Wbrew pozorom nie każdy biurowiec czy też grunt mogą realizować potencjał nieruchomości komercyjnej.

Należy pamiętać, że tak naprawdę zarządzanie każdą nieruchomością wymaga indywidualnego podejścia, ponieważ niezależnie od przeznaczenia, nie ma dwóch jednakowych nieruchomości.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.