Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Zdrowe odżywianie nie musi być trudne - 10 najważniejszych zasad

 • Dodano: 2019-09-10 10:00

Na samo hasło ''zdrowe odżywianie'' w twojej głowie pojawia się wizja ciężkiej, restrykcyjnej, nieprzyjemnej diety, przez którą będziesz musiała sobie odmawiać wszystkiego co dobre? Pora to zmienić.

Zdrowe odżywianie nie musi być ani trudne, ani nudne.

1. Co powinnaś jeść, żeby się zdrowo odżywiać? 10 najważniejszych zasad

2. Suplementy diety - czy warto je stosować?

        Bardzo ważne, że by pamiętać, że zdrowe odżywianie to kwestia naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie chodzi jedynie o utratę nadprogramowych kilogramów. Nie przechodź na krótkotrwałą, ale intensywną dietę. Zamiast tego zmień swoje nawyki żywieniowe!

1. Co powinnaś jeść, żeby się zdrowo odżywiać? 10 najważniejszych zasad

 1. Jedz warzywa i owoce - brzmi banalnie, ale czy wiesz, ile znajduje się w nich witamin i składników mineralnych, bez których nasz organizm nie może sprawnie funkcjonować? Dodawaj warzywa do każdego posiłku, wybieraj owoce zamiast słodkich czy słonych przekąsek. Dzięki temu uchronisz się przed wieloma chorobami i obniżysz poziom cholesterolu.
 2. Nawadniaj organizm - często pojawia się argument- nie piję wody, bo jej po prostu nie lubię. Oczywiście, woda nie ma tak pysznego smaku jaki posiada wiele słodkich napojów, ale jej picie to nie kwestia przyjemności. Nasz organizm potrzebuje regularnego nawadniania aby funkcjonować. To dzięki wodzie transportujemy wartości odżywcze.
 3. Zastąp sól ziołami - na pewno znasz smak potraw, do których zapomniałaś dodać soli. Ale musisz pamiętać, że sól wiąże wodę w organizmie. Dlatego warto w miarę możliwości zastępować ją ziołami i rezygnować ze słonych przekąsek.
 4. Zastąp mięso smażone gotowanym lub pieczonym - czy wiesz, że jedna łyżka oleju to ok. 100 kcal?!
 5. Ograniczaj tłuszcz - zamiast produktów wysokotłuszczowych, wprowadź do diety chude mięsa, ryby, ryż, makaron, warzywa i owoce.
 6. Zrezygnuj z papierosów i alkoholu - alkoholem, który może się przysłużyć naszemu zdrowiu jest jedynie czerwone wino, ale również ono musi być spożywane w rozsądnych ilościach.
 7. Odkochaj się w słodyczach - to dla wielu osób bardzo trudne, ale konieczne. To przysmak, który szkodzi naszemu zdrowiu i sylwetce.
 8. Nie jedz łapczywie - dokładne przeżuwanie pomaga w szybszym trawieniu pokarmów.
 9. Zapomnij o fast foodach - ludzie, którzy traktują tego typu żywność jako stały element żywienia, wpędzają się w kłopoty na własne życzenie
 10. Wprowadzaj zmiany stopniowo - im bardziej gwałtownie będziesz wcielać w życie nowe nawyki żywieniowe, tym większa szansa, że szybko powrócisz do starych. Daj sobie czas na zmiany.

2. Suplementy diety - czy warto je stosować?

         Musisz pamiętać o tym, by nie dać się omamić reklamom. Witaminy w naszym organizmie są niezwykle istotne, ale tabletki nie zastąpią zdrowej, zbilansowanej diety. Nie wierz więc telewizyjnym reklamom, które obiecują, że suplementy zlikwidują wszystkie twoje zdrowotne problemy. Czy to oznacza, że nie warto inwestować w suplementy?

          Nie do końca. Zdrowe odżywianie i suplementy diety mogą być bardzo zgraną parą, jeśli będziemy z suplementów korzystać z głową. Jeśli podejrzewasz, że brakuje ci jakiejś witaminy, warto wykonać odpowiednie badania, żeby sprawdzić swoje przypuszczenia. W dobraniu odpowiedniego suplementu na pewno pomoże ci lekarz rodzinny, który wie, że w suplementach liczy się przede wszystkim jakość. Ta niestety często idzie w parze z wysoką ceną.

        Pamiętaj, że również SzczuplaKobieta może mieć problem z niedoborem witamin lub też z wysokim poziomem cholesterolu. Bycie smukłym nie jest gwarancją zdrowia.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.