Wiadomości z Katowic

Zerowy PIT dla młodych - co warto wiedzieć?

  • Dodano: 2020-08-28 11:15

Zerowy PIT to ulga podatkowa, dzięki której osoby do 26 roku życia będą zwolnione z podatku. Takie rozwiązanie ma szereg korzyści. Sprawdźmy więc, jakie zasady obejmują PIT dla młodych. Kto dokładnie będzie mógł z niego skorzystać? 

Zerowy PIT to ulga podatkowa, która weszła w życie w sierpniu 2019 roku. Mimo że obowiązuje już od wielu miesięcy, to wciąż w związku z tym tematem pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Wciąż nie do końca wiemy, na czym dokładnie polega ta ulga, oraz kto tak właściwie może z niej skorzystać. Każdy jednak z pewnością zgodzi się, że sama idea zerowego PIT-u brzmi dość obiecująco. Dla młodych osób, które nie generują jeszcze szczególnie wysokich przychodów, podatki stanowią ogromne obciążenie. Wielu młodych studentów, utrzymuje się samodzielnie, płacąc za szkołę, mieszkanie, czy chociażby jedzenie. Z tego też powodu dodatkowe kilkaset złotych w miesiącu stanowiłoby bardzo duże wsparcie. Nie bez powodu mówi się, że od czegoś trzeba zacząć. Szacuje się, że ulga podatkowa umożliwi generowanie większych zarobków aż 2 milionom polaków. Na czym jednak polega PIT zerowy i komu tak naprawdę przysługuje? 

Zerowy PIT — na czym polega i komu przysługuje? 

PIT dla młodych to jedna z nowych ulg w podatku dochodowych. Obowiązuje od 1 sierpnia 2019 roku. Zgodnie z jej ustaleniami, przychody finansowe osób, które nie ukończyły 26 roku życia, zostają zwolnione z podatku dotyczącego wynagrodzenia. W praktyce oznacza to, że od miesięcznej wypłaty nie będzie odprowadzany podatek, co automatycznie zwiększy przychód. 

Oczywiście, jak w przypadku wszelkich przepisów, także PIT zerowy przewiduje różnego rodzaju zasady i regulacje, które ustanawiają, w jakich sytuacjach przepis ten obowiązuje. Warto wiedzieć, że PIT dla młodych obejmuje jedynie osoby zatrudnione na umowę o pracę oraz umowę zlecenie. Krótko mówiąc, dotyczy to pracowników. Z ulgi nie skorzystają natomiast osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, czy też pracujący na umowę o dzieło. Co więcej, istotną kwestią są tu także same zarobki, a dokładniej mówiąc, ich wysokość. PIT zerowy przewiduje bowiem ulgę jedynie dla młodych, których roczny przychód z tytułu umowy o pracę, czy dzieło nie przekracza 85 528 zł.

PIT dla młodych — jakie są korzyści? 

PIT dla młodych to ulga, która zapewnia naprawdę wiele korzyści. Jest to jeden z przepisów, które umożliwiają rzeczywiste ułatwienie życia osobom w wieku studenckim. Oczywiście głównym atutem jest w tym przypadku zwiększenie zarobków. Zależnie od stawki wynagrodzenia, może ono zwiększyć się w skali miesiąca nawet o kilkaset złotych. Różnica jest więc ogromna. Warto zwrócić uwagę, że ulga ta może także motywować młode osoby do podjęcia pracy na podstawie umowy. Co więcej, dzięki niej, wiele osób, które nie ukończyły 26 roku życia, chętniej pracuje w kraju. Wysokie podatki i niska płaca były bowiem jednym z głównych powodów emigracji w celach zarobkowych. PIT zerowy przede wszystkim jednak umożliwia podniesienie jakości życia osób młodych. 

Jak rozliczyć e-pity? 

Rozliczanie PIT-u to dla większości osób udręka. Na szczęście obecnie można zrobić to w łatwy sposób przez internet. Taką opcję umożliwia program e pity. Jest niezwykle intuicyjny i prosty w obsłudze. Dzięki temu z wypełnieniem deklaracji bez najmniejszego problemu poradzi sobie dosłownie każdy. Obliczenie PIT-u zerowego w programie e pity zajmuje dosłownie kilka minut. Wystarczy wybrać właściwą deklarację, a program będzie podpowiadał nam, jakie kolejne kroki trzeba będzie wykonać. Dzięki temu każdy może zadbać o swój zwrot podatku.

Zerowy PIT dla młodych - co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.