Dla każdego grafika dobór odpowiednio wydajnego komputera jest jednym z kluczowych aspektów. Korzystanie ze skomplikowanych programów edytorskich wymaga przede wszystkim wysokiej mocy obliczeniowej urządzenia, dzięki czemu praca z oprogramowaniem będzie samą przyjemnością. Solidny dobór podzespołów zagwarantuje, że komputer sprawdzi się podczas każdego zadania. Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę oraz o czym należy pamiętać?
Dlaczego warto wybrać laptopa ?
Jedną z największych zalet laptopa jest przede wszystkim jego mobilność, co pozwala zabrać go w dowolne miejsce. Praca grafika nie ogranicza się jedynie do wykonywania zadań w zaciszu domowym. Dość często konieczne może okazać się spotkanie z klientem, a wówczas laptop bardzo dobrze sprawdzi się w swojej roli. Dzięki swojej mobilności, możemy pracować z dowolnego miejsca na świecie. Jednym z ciekawszych modeli, który zasługuje na szczególną uwagę jest laptop Asus Rog Strix, który stanowi świetne rozwiązanie dla każdego grafika. Dzięki wydajnym podzespołom, sprawdzi się on podczas każdego zadania. Wysokiej klasy procesor, karta graficzna, duża pamięć RAM oraz duża pojemność dysku to idealne połączenie dla każdej osoby pracującej z grafiką komputerową.
Podzespoły - procesor jako jeden z kluczowych komponentów
Dobór odpowiednio wydajnych podzespołów w laptopie jest kluczowym elementem, który zagwarantuje płynność podczas obsługi sprzętu. Procesor jest jednym z najważniejszych komponentów, który odpowiedzialny jest za wszelkie zadania obliczeniowe. Dla każdego grafika dostępność do przynajmniej 6 rdzeni oraz 12 wątków jest koniecznością. Pozwoli to znacznie zwiększyć wielozadaniowość komputera, szczególnie podczas obróbki grafiki.
Istotną kwestią jest również taktowanie procesora. Im jest ono wyższe, tym lepiej dla ogólnej wydajności. Za absolutne minimum uważa się granice 3,2-3,5 GHz. Podczas poszukiwań warto rozważać dwóch producentów Intel oraz AMD, oraz ich serie procesorów Intel Core i7, Intel Core i9 bądź AMD Ryzen 5, AMD Ryzen 7.
Pamięć RAM
Głównym zadanie pamięci operacyjnej RAM jest przede wszystkim przechowywanie aktualnie wykorzystywanych programów oraz danych. Im więcej pamięci znajdzie się w naszym sprzęcie, tym wydajniej urządzenie będzie działać. W przypadku zbyt małej pamięci może nastąpić znaczny spadek wydajności całego systemu oraz oprogramowania. Dla każdego grafika, zalecaną pamięcią operacyjną RAM jest 16 GB typu DDR4. Warto także rozważyć wybór 32 GB, co pozwoli zabezpieczyć się na kolejne lata.
Magazyn pamięci
Jednym z najpopularniejszych wyborów, jeśli chodzi o dyski, są dyski SSD PCIe. Ich największą zaletą jest przede wszystkim równoczesny zapis oraz odczyt z prędkościami od 3 do nawet 7 tysięcy MB/s. To zdecydowanie najlepszy wybór dla grafików, którzy cenią sobie szybkość dostępu do danych oraz dużą pojemność. To szczególnie ważny element dla wszystkich osób, którzy renderują filmy, obrabiają duże pliki czy montują wideo.
Karta graficzna
Wydajna, dedykowana karta graficzna jest szczególnie ważna podczas obróbki grafiki 3D. Jest to więc komponent, na którym teoretycznie można zaoszczędzić, jednak optymalnie jest brać w miarę możliwości najmocniejszą kartę. Wydajne modele są przydatne zwłaszcza, gdy planujemy obsługiwać więcej niż jeden monitor.