Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Kalendarz wydarzeń

  • 2016-01-28 17:00

  • Filia nr 32 MBP

Impreza już się odbyła.

"Bezpieczna Przystań"

"Bezpieczna Przystań"

Ruszyła kolejna edycja spotkań z seniorami w ramach programu „Bezpieczna Przystań”. Pierwsze w tym roku spotkania odbyły się w Filii nr 19 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach oraz na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach .
 
 
Policjantki Wydziału Prewencji KMP w Katowicach zachęcają seniorów do zadbania o swoje bezpieczeństwo, przekazują wiedzę na temat zagrożeń, jakie mogą ich spotkać w codziennym życiu. Podczas spotkań policjanci omawiają bezpieczne zachowania w domu, na ulicy, w sklepie, przy bankomacie, w środkach komunikacji miejskiej. Zachęcają do zachowania ostrożności i rozwagi podczas zawierania różnego rodzaju umów i pożyczek oraz lokowania swoich oszczędności. Policjanci przestrzegają, jak nie wpaść w sieć oszustów i nie dać złowić się metodą na wnuczka, wskazują jak sprawcy coraz częściej wykorzystują w procederze przestępczym autorytet osób zaufania publicznego, podają się za: księdza, policjanta, funkcjonariusza CBŚ, prokuratora itp., proszą o pomoc w rzekomo prowadzonej akcji policyjnej, nakłaniając seniora do przekazania pieniędzy. Policjanci apelują do seniorów o zachowanie ostrożności. Pamiętajmy! W kontakcie telefonicznym, nie wiemy kto naprawdę stoi po drugiej stronie słuchawki. Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź zaciągnięcie kredytu. O każdej próbie oszustwa natychmiast powinniśmy powiadomić Policję. Tylko w ten sposób możemy zapobiec dalszemu procederowi przestępczemu i uchronić inne osoby przed stratą majątku. Niezwykle istotnym obszarem bezpieczeństwa seniorów jest tematyka związana z uczestnictwem w ruchu drogowym. To właśnie osoby starsze występują często w roli niechronionych uczestników ruchu drogowego, a zdarzenia z ich udziałem należą do najtragiczniejszych w skutkach. Policjanci apelują o przechodzenie przez jezdnię wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Z roku na rok rośnie także odsetek kierowców - sprawców zdarzeń drogowych w wieku senioralnym. Dobrze jest się zastanowić, czy nasza sprawność wciąż pozostaje na wysokim poziomie, pozwalając na bezpieczne kierowanie samochodem. Kierowanie się rozsądkiem to najlepsza recepta na bezpieczeństwo na drodze. Zachowujmy ostrożność na co dzień i nie zapominajmy o elementach odblaskowych, dzięki którym jesteśmy na drodze lepiej widoczni. W myśl zasady „widoczny z daleka starości doczeka” policjantki namawiają seniorów do noszenia elementów odblaskowych, rozdając uczestnikom spotkań gadżety z elementami odblaskowymi.
 
 
W spotkaniach uczestniczą również Strażacy, którzy omawiają zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego w gospodarstwie domowym i sposoby postępowania w razie wystąpienia pożaru. Strażacy przestrzegają uczestników spotkań przed zagrożeniem zatruciem tlenkiem węgla, apelując o właściwą konserwację piecyków gazowych i dokonywanie przeglądów kanałów wentylacyjnych. Warto rozważyć możliwość zamontowania w naszych domach czujników CO.
 
 
Kolejne spotkanie w ramach „Bezpiecznej Przystani” już w czwartek 28 stycznia br. o godz. 17.00 w Filii nr 32 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Serdecznie zapraszamy!
  • 2016-01-28 17:00

  • Filia nr 32 MBP

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.