Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Kalendarz wydarzeń

  • 2018-11-10 11:30

  • Plac przy III LO im. A. Mickiewicza

Impreza już się odbyła.

Bieg "Wolność na 5"

Bieg "Wolność na 5"

ORGANIZATORZY: III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach przy współpracy z Fundacją „Cała Naprzód" oraz Urząd Miasta Katowice.

Bieg będzie miał miejsce 10 listopada 2018r. o godzinie 11:30 (5km) i 11:45 (10 km)

Odbywać się będzie na dwóch dystansach: 5km oraz 10km. Start i meta biegów usytuowane będą na placu przy III LO im. A. Mickiewicza.

Trasa biegu będzie przebiegać przez miejsca, które zapisały się w historii miasta Katowice.
Każdy uczestnik biegu otrzyma pamiątkowy odlewany medal okolicznościowy.

Prowadzona będzie klasyfikacja generalna open kobiet i mężczyzn na obu dystansach. Dodatkowo w biegu na 5 km odbędzie się rywalizacja, która wyłoni najlepszych uczniów szkół średnich oraz najlepszych absolwentów III LO.

Link do zapisów: https://elektronicznezapisy.pl/event/3120/strona.html (na tej stronie znajduje się też regulamin biegu)

CELE BIEGU:

Bieg ma na celu promowanie idei wolności Polaków oraz niepodległości Rzeczpospolitej z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości, popularyzację i upowszechnienie biegania jako najprostszej formy rekreacji oraz promocję idei wolontariatu.

TRASA:

Trasa biegu jest zaplanowana, w pobliżu ważnych dla Katowic miejsc, związanych z historią Polski i stolicą naszego województwa.
Start przewidziany jest spod zabytkowego budynku na ulicy Mickiewicza, siedziby organizatora biegu III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach.

Trasa przebiega między innymi obok Pomnika Powstańców Śląskich, którego skrzydła są symbolem trzech Powstań Śląskich. Pomnik wybudowano w 1967 z inicjatywy wojewody śląskiego Jerzego Ziętka, a sfinansowany został przez społeczeństwo Warszawy jako dar dla społeczeństwa Górnego Śląska. Jest to jeden z charakterystycznych symboli Katowic.

Pobiegniemy też ulicą Damrota, gdzie na cmentarzu pochowany jest Wojciech Korfanty, śląski polityk i przywódca trzeciego powstania śląskiego, polski komisarz plebiscytowy, członek Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd wielkopolski podczas powstania wielkopolskiego.

Na ulicy Jagiellońskiej mijamy pomnik Józefa Piłsudskiego - naczelnika Państwa, który wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zewnętrznej II Rzeczpospolitej.

Na placu Sejmu Śląskiego mijamy pomnik Wojciecha Korfantego upamiętniający ojca niepodległości.

Przebiegamy przez Rynek, obok Teatru Śląskiego, gdzie w dniu 20 czerwca 1922 roku przemawiał Wojciech Korfanty, witając wkraczające do Katowic polskie wojska, pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego.

BIEG CHARYTATYWNY

Naszym Beneficjentem jest PAWEŁ LEWEK:
http://calanaprzod.org/pomagamy/komu-pomagamy-2/lewek-pawel/

  • 2018-11-10 11:30

  • Plac przy III LO im. A. Mickiewicza

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.