W dniu święta Teatru Śląskiego wiele się działo! Podczas uroczystej gali wręcono corocznie przyznawane nagrody i wyróżnienia, rozdano statuetki, przedstawiono zupełnie nową nagrodę, odsłonięto tabliczki na teatralnych schodach, przygotowano wernisaż wystawy i premierowo pokazano nową galerię we foyer Dużej Sceny.
Obchody 11. urodzin Teatru Śląskiego
Dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk po raz dziesiąty przyznał swoją osobistą nagrodę „Angelus Kulis”, którą podczas jubileuszowej edycji została wyróżniona wieloletnia kierowniczka Biura Obsługi Widza, nasza wspaniała Barbara Chodacka!
Podczas 116. urodzin zainaugurowano nową nagrodę „Kopyto Kultury” im. Łucji Ginko, mającą na celu uhonorowanie osób, które w szczególny sposób poświęcają się kulturze. Nagroda jest przeznaczona dla tych, którzy potrafią inspirować projekty kulturalne, zdobywać środki finansowane, wspierać działania artystyczne i kształtować politykę kulturalną. Urszula Koszutska po wygłoszeniu laudacji w imieniu Kapituły wręczyła statuetkę pierwszej laureatce Halinie Biedzie.
Rada Mecenasów Teatru Śląskiego po raz dziewiąty postanowiła nagrodzić aktorkę i aktora za szczególne osiągnięcia artystyczne w poprzednim sezonie. W tym roku wyróżniona została Violetta Smolińska oraz Roman Michalski!
Spektakle podczas urodzin Teatru Śląskiego
Podczas uroczystych obchodów urodzin Teatru Śląskiego na scenie nie mogło również zabraknąć spektaklu! Bo to właśnie jest esencja i sens tej pracy. Dla wszystkich zgromadzonych gości zagrano „Empuzjon” w reż. Roberta Talarczyka.
Rozpoczął się nowy cykl związany z honorowaniem znakomitych artystów, wybitnych twórców, którzy zapisali się na kartach historii teatru. Zaraz po spektaklu wszyscy wyszli przed Teatr, żeby oficjalnie odsłonić 12 tabliczek, umieszczonych na teatralnych schodach, upamiętniających tak wspaniałych ludzi jak Aleksander Bardini, Henryk Mikołaj Górecki, Tadeusz Łomnicki, Józef Szajna, Tadeusz Kantor, Jerzy Jarocki, Wojciech Kilar, Kazimierz Kutz, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Ignacy Gogolewski czy Lidia Zamkow.
Na foyer pierwszego balkonu Dużej Sceny odbył się wernisaż wystawy „1907-1945. Teatr w Kattowitz-Katowicach”, która przedstawia dzieje raz niemieckiego, raz polskiego teatru. Opowiada również, historię ówczesnych dyrektorów i artystów w kontekście warunków społeczno-politycznych, w których przyszło im żyć, pracować i tworzyć. Wystawa jest owocem międzynarodowej i międzyinstytucjonalnej współpracy. Została w całości przygotowana przez niemieckich oraz polskich studentów i studentki, przy współudziale pracowników Centrum Studiów Polonoznawczych im. Aleksandra Brocknera, Uniwersytetu Śląskiego oraz Teatru Śląskiego.
Po pierwszych urodzinowych toastach odsłonięto odświeżoną galerię naszej Rady Mecenasów, która wspiera funkcjonowanie Teatru Śląskiego od wielu lat.