Wiadomości z Katowic

Wypuszczono balon w stratosferę! Tydzień kosmiczny w Katowicach Mieście Nauki 2024

  • Dodano: 2024-03-07 11:15

Kolejny tydzień w Mieście Nauki przyniósł uczestnikom nowe doświadczenia. W ramach tygodnia kosmicznego przygotowano specjalny balon, który został wypuszczony w stratosferę. Przelot balonu można było obserwować za pomocą udostępnionego przez organizatorów linku. 

50 tygodni z Miastem Nauki

W ubiegłym roku Katowice uzyskały istotny tytuł Miasta Nauki 2024, który jest poważany na arenie międzynarodowej w Europie. Przedstawiciele miasta wraz z Konsorcjum Akademickim przygotowali 50 tygodni różnorodnych programów naukowych, budowanych wokół 50 problemów nauki w Polsce, jak i na świecie, bezpośrednio wpływających na nasze życie. W ubiegłych tygodniach mieliśmy do czynienia z Tygodniem Trzech Kultur, Tygodniem Humoru czy Miłości. Między 4 a 10 marca obchodzimy Tydzień Kosmiczny, poświęcony odkrywaniu tajemnic wszechświata, misji kosmicznych czy zrozumieniu, w jaki sposób satelity monitorują naszą planetę.

Misja dnia: stratosfera

Uczestnicy warsztatów z 6 marca w oczekiwaniu na główną atrakcję, budowali mniejsze modele balonu, które mogły symulować misję, która miała zostać przeprowadzona kilka godzin później. Istotnym elementem spotkania był wykład kierownika stacji meteorologicznej Planetarium Śląskiego Damiana Dąbrowskiego “Balonem przez atmosferę”. Wyjaśniono działania atmosfery Ziemi i innych planet Układu Słonecznego. 

Główną atrakcją było wypuszczenie balonu stratosferycznego, który uniósł się sprzed budynku Planetarium Śląskiego. Przewidywano, że osiągnie wysokość 30 000 metrów, a jego droga będzie zmierzała w stronę Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Na pokładzie balonu zamieszczono eksperymenty, dzięki którym będzie można zgłębić wiedzę dotyczącą atmosfery naszej planety. Dodatkowo dołączono pozdrowienia dla OAN do odczytania po wylądowaniu. Kapsuła posiadała także kamery wysyłające zdjęcia prezentujące widok wokół balonu.

Kapsuła osiągnęła ostateczną wysokość

Wczoraj (6 marca)  na fanpage’u Katowice - Miasto Nauki obserwatorzy zostali poinformowani o zakończeniu misji balona, który pękł, osiągając wysokość 38 293 m n.p.m. Jest to znacznie wyższy wynik, niż zakładano na początku.

Tydzień kosmiczny wciąż trwa

To nie koniec wydarzeń, jakie oferuje nam Katowice - Miasto Nauki. Dla zainteresowanych kosmosem pozostały 3 dni interesujących spotkań. W ramach spotkań zaplanowano prelekcje dotyczące meteorytów, warsztaty projektowania baz księżycowych czy wykłady cyklu “Nauka jest kobietą”. Program prezentuje się w poniższej formie:

  • 7 marca godz. 10.00 - 12.00 

Prelekcja z pokazem “Meteoryty, przybysze z kosmosu”
Prowadzący: Kazimierz Mazurek
Miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA)

  • 8 marca godz. 11.00 - 13.00

Warsztaty “Projektowanie baz księżycowych w Tinkercad”
Prowadzący: Justyna Średzińska
Miejsce: Instytut Informatyki Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, Sosnowiec, ul. Będzińska 39

  • 9 marca godz. 15.00 - 19.00

Cykl wykładów “Nauka jest kobietą”
Prowadzący: różne osoby
Miejsce: Planetarium - Śląski Park Nauki, Sala Idei


 

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: FB Kat-MN, FB Planet. Śl., UŚ / fot. FB Kat-MN, FB Planet.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również