Wiadomości z Katowic

Badanie Klimatu Rowerowego

  • Dodano: 2020-11-05 10:30

Badanie Klimatu Rowerowego poszukuje odpowiedzi na pytania:

Czy Twoja miejscowość odnosi się z sercem do ruchu rowerowego?
Czy jazda rowerem w Twojej miejscowości sprawia radość, czy jest raczej źródłem stresów?

Europejskie Badania Klimatu Rowerowego 2020 są próbą zebrania opinii o jakości warunków korzystania z roweru w Polsce. Są one realizowane przez Polską Unię Mobilności Aktywnej (PUMA) w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF). Badania zostaną przeprowadzone według sprawdzonej i rozwijanej przez Allgemeine Deutsche Fahrrad Club (ADFC) i Politechnikę Drezdeńską metodologii Fahrradklima - Test.

Badania w polskich miastach wystartowały w środę 4 listopada. Mogą w nich wziąć udział wszyscy mieszkańcy - wystarczy wypełnić ankietę

Katowice z każdym rokiem są coraz bardziej przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej. W zeszłym roku wydaliśmy na ten cel ponad 6 mln zł, a w tym roku zarezerwowano w budżecie około 18 mln zł. W tym roku planujemy oddanie do użytku prawie 8 km nowych dróg rowerowych, czyli ponad dwa razy więcej niż w roku 2019. Naszym celem jest połączenie wszystkich dzielnic miasta komfortowymi drogami rowerowymi z centrum - mówi prezydent Marcin Krupa i przypomina, że realizując ten cel w latach 2014-2019 w Katowicach wybudowano 28 km dróg rowerowych.

Do tematu rowerów podchodzimy systemowo. Traktujemy je jako środek nie tylko rekreacji, ale też transportu. Dlatego poza rozbudową dróg rowerowych kładziemy także nacisk na rozwój sieci rowerów miejskich. W 2015 r. testowaliśmy 3 wypożyczalnie – dziś jest już ich 82, a docelowo będzie 150 – mówi prezydent.

I dodaje:

Jednak nigdy nie jest tak, aby nie mogło być jeszcze lepiej. Zachęcam użytkowników czterech kółek z Katowic do wzięcia udziału w badaniu, ich opinia jest dla nas bardzo ważna! 

Proces badawczy składa się z trzech faz: rekrutacji zainteresowanych samorządów, badania, gdzie mieszkańcy – codzienni użytkownicy rowerów, wypełniają anonimową ankietę (online lub stacjonarnie), w której oceniają warunki panujące w swoim mieście lub gminie. Ostatnim etapem jest przygotowanie raportów. Wyniki przedstawiane będą w 6-stopniowej skali i będą powszechnie dostępne. Rezultaty badań kierowane są do samorządowców, osób decyzyjnych oraz osób odpowiedzialnych za kształtowanie ruchu. Do udziału w badaniu zgłosiły się 82 samorządy z całej Polski. Udział miast i gmin w badaniu jest bezpłatny – tłumaczy Rafał Glazik, sekretarz generalny Polskiej Unii Mobilności Aktywnej – organizator projektu badawczego.

Wyniki testu umożliwią stworzenie wielowymiarowego obrazu sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach kraju, dając możliwość wsparcia argumentów na rzecz poprawy warunków jazdy rowerem i jakości przestrzeni publicznych. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.rowerowyklimat.pl.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również