Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Europejski Komitet Regionów chce więcej pieniędzy dla regionów górniczych

  • Dodano: 2019-06-13 14:30

Komitet Regionów, organ doradczy Wspólnot Europejskich, zaapelował w środę o 4,8 mld euro dla 41 europejskich regionów górniczych zagrożonych utratą miejsc pracy – w tym dla 6 regionów w Polsce.

Komisja Europejska planuje, by do 2050 r. UE stała się neutralna dla klimatu. Ten plan wiąże się m.in. zamykaniem elektrowni węglowych oraz kopalń węgla kamiennego i brunatnego. Dotyczy to  regionów uznanych za górnicze. W Polsce są to województwa: śląskie, małopolskie, lubelskie, łódzkie, dolnośląskie i wielkopolskie.

Według szacunków Wspólnotowego Centrum Badawczego europejski sektor węglowy zatrudnia ok. 240 tys. osób w kopalniach i w elektrowniach węglowych, a niemal tyle samo na powiązanych stanowiskach. Większość tych stanowisk leży w obszarze górnictwa, z czego ok. połowa w Polsce.

Społecznościom tym należy zapewnić w szczególności wsparcie finansowe, dostęp do wiedzy i do innowacyjnych technologii – stwierdził radny sejmiku woj. łódzkiego Witold Stępień podczas posiedzenia Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii Europejskiego KR w Bukareszcie, cytowany przez PAP.

Należy ustanowić regionalne centra innowacji w regionach węglowych, aby zgromadzić środowiska akademickie i przemysł, aby stworzyć przestrzeń do opracowania regionalnych strategii innowacji. (...) Należy też ustanowić program wymiany dla studentów, skupiający się w szczególności na transformacji energetyki (np. Erasmus+) – dodał.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.