Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Katowice najbardziej ekologicznym miastem w Polsce

 • Dodano: 2019-06-13 10:15

Po raz drugi z rzędu Katowice zwyciężyły w rankingu Forbes na najbardziej ekologiczne miasto w Polsce.

Katowice drugi raz z rzędu wygrywają prestiżowy ranking Forbes na najbardziej ekologiczne miasto w Polsce. Autorzy opracowania napisali, że "pierwsze w rankingu Katowice wyznaczają trendy zarówno pod względem skali działań, jak i zainwestowanych środków" - to potwierdza, że musimy dalej realizować naszą strategię w walce o czyste powietrze, która jest jednym z najważniejszych wyzwań dla Katowic i całej metropolii. Największy nacisk postawiliśmy na wymianę starych kotłów węglowych, które są głównym źródłem smogu. Wiem, że przed nami wciąż dużo pracy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ostatnich Katowice zainwestowały ogromne środki w podnoszenie jakości życia w mieście

Powstała za ponad miliard złotych Strefa Kultury. Katowice otrzymały prestiżowy tytuł Miasta Kreatywnego Muzyki UNESCO jako jedyne miasto w tej części Europy. Postawienie na kulturę przyniosło owoce i pozwala  zmieniać wizerunek. Jednocześnie Katowice mają ogromne wyzwanie, jakim są trendy demograficzne, które dotyczą całego kraju, z drugiej walka o czyste powietrze. 

Wiemy, że jakość życia wpływa dziś na decyzję o wyborze miejsca do studiowania, pracy i zamieszkania. Mamy się czym chwalić – prawie połowa Katowic to tereny zielone – lasy i parki, mamy trzeci najniższy w Polsce wskaźnik bezrobocia, zdecydowanie tańsze mieszkania niż w innych dużych miastach Polski, zapewniamy opiekę w żłobku i przedszkolu. Cały czas dostrzegamy jednak konieczność intensyfikacji proekologicznych działań – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic, który podkreśla, że wyniki rankingu mogą być zaskoczeniem dla osób, które stereotypowo, wyłącznie przez pryzmat węgla i górnictwa postrzegają nasze miasto.

Warto podkreślić, że ranking koncentrował się na tym, co miasta rzeczywiście robią, by zasłużyć na miano „eco". Większość kryteriów dotyczyła podejmowanych działań na rzecz walki o czyste powietrze. Autorzy raportu o Katowicach piszą: „Wsparcie dla mieszkańców, którzy chcą wymienić „kopciuchy", jest jednym z najwyższych w kraju. Z tego tytułu w 2018 r. dofinansowano mieszkańców kwotą 9 mln złotych. A w tym roku ma być jeszcze o 5 mln zł więcej. Katowice wspierają również inwestycje mieszkańców w odnawialne źródła energii. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce wsparło osoby gorzej sytuowane w opłacaniu kosztów ogrzewania. Stolica Śląska ma zaawansowany system monitoringu jakości powietrza. To efekt udziału w międzynarodowym programie AWAIR. 127 czujników mierzy (a 154 ekranów pokazuje) stężenia pyłów PM10 i PM2,5, a także dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia. Miasto realizuje też wiele projektów termomodernizacji. Doceniliśmy Katowice za pionierski projekt Miejskiego Centrum Energii. To punkt edukacyjno-informacyjny, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o oszczędzaniu energii, wymianie systemów ogrzewania i związanych z tym programach wsparcia. Katowice wyróżniły się również w kryterium ścieżek rowerowych. W relacji ich długości do liczby ludności i powierzchni lepsze okazały się jedynie Warszawa i Wrocław." Więcej informacji: https://www.forbes.pl/gospodarka/ranking-najbardziej-ekologiczne-miasta-x-kongres-regionow-2019/6mcnj7z 

Dziesięć najbardziej ekologicznych miast w Polsce*

 1. Katowice
 2. Kraków
 3. Wrocław
 4. Warszawa i Gdynia
 5. Gdańsk
 6. Szczecin
 7. Lublin
 8. Poznań
 9. Łódź
 10. Białystok

*Forbes, Czerwiec 2019

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.