Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma już 6 lat, a także setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać. 1 i 2 lipca będziemy obchodzić święto Metropolii. Sprawdźcie jakie atrakcje czekają na nas w Katowicach!
Kierunek GZM – masz 134 powody do podróży
Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych miejsc. To również okazja do świętowania urodzin. 1 lipca minie 6 lat od powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
– Zapraszamy do wspólnego świętowania oraz do poznawania i doświadczania Metropolii w niecodzienny sposób – zachęca Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. – To zaproszenie dla wszystkich, naszych mieszkańców, jak i ludzi spoza do spędzenia tego lipcowego weekendu z nami. Metropolia to nie tylko atrakcyjne miejsce zamieszkania, pracy czy nauki, ale też świetny kierunek, jeśli chodzi o turystykę, miejsce do odpoczynku i spędzania czasu wolnego – dodaje Karolczak.
W ubiegłym roku w pierwszej edycji Kierunku GZM wzięło udział ponad 14 tysięcy osób.
Program urodzin GZM
W programie święta czekają na nas wydarzenia specjalne w Będzinie i 133 mikrowyprawy po wszystkich 41 gminach tworzących GZM. Uczestnicy tego wydarzenia będą mogli zachwycić się zabytkami, przyrodą, historiami miejsc i ludzi. Do wyboru są mikrowyprawy zaskakujące lub tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, relaksujące bądź sportowe, dla rodzin z dziećmi, dla młodzieży i dla nieco starszych. Jest w czym wybierać, bo gminy GZM są naprawdę niezwykłe.
- Będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Będzie po naszemu. Sąsiedzi zapraszają sąsiadów, aby lepiej się poznać i wspólnie spędzić czas. Po prostu mikro, makro, Metropolia - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Na rowerze, autobusem, a może statkiem?
Tegoroczny program pozwoli doświadczyć Metropolii w niemal każdy możliwy sposób. Z perspektywy rowerowego siodełka będzie można zobaczyć najciekawsze zakątki Rudy Śląskiej, Pyskowic i gminy Gierałtowice. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również rajd rowerowy po terenie gmin południowej części Metropolii. Jego organizatorzy przewidzieli dwa warianty trasy, krótszy dla jeżdżących rekreacyjnie i dłuższy, bardziej wymagający. Oba warianty wystartują w Lędzinach, na górze Klimont.
W ramach festiwalu na Kanał Gliwicki w Pławniowicach wypłynie specjalny statek. Trolejbusem przemierzać będziemy Tychy śladami Ryśka Riedla, zabytkowym Ikarusem przejedziemy z Tarnowskich Gór, przez Świerklaniec, do lotniska.
W Katowicach zorganizowane zostaną spacery w cieniu murckowskich buków, w Bobrownikach uczestnicy będą szukać śladów bobrów, a w Siemianowicach sprawdzą, czy kosmatka owłosiona jest tak groźna, jak mogłaby wskazywać na to jej nazwa.
- Wiele z mikrowypraw zaprowadzi nas w miejsca na co dzień niedostępne. Odwiedzimy nieznane szerszej publiczności zakamarki chorzowskiego teatru, dąbrowskiego pałacu i lotniska. Zachwycimy się najpiękniejszymi klatkami schodowymi w Bytomiu. W Zabrzu zajrzymy za mury aresztu i do fabryki organów. W Tychach trenować będziemy lekkoatletykę, przy okazji zwiedzimy stadion i Tyską Galerię Sportu. W Bieruniu straszyć nas będą utopce, w Radzionkowie – upiory. Piekary Śląskie zwiedzać będziemy śladami przedwojennych fake newsów, Siemianowice i Sosnowiec – przemysłowców - informują organizatorzy.
Jakie atrakcje przygotowane zostaną w Katowicach?
Zarówno 1, jak i 2 lipca uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w spacerze po kolonii urzędniczej w katowickiej dzielnicy Ligota i wycieczce podczas, której jej uczestnicy poznają i sfotografują najważniejsze budynki w centrum Katowic wybudowane w latach 1945-89.
Poznajcie dokładny program wszystkich wydarzeń:
Ligocka Moderna i jej niezwykli mieszkańcy
- Miejsce:
- Wchodzące w skład kolonii wyjątkowe wille zostały zbudowane w latach 30-tych XX wieku, zgodnie z założeniami architektury modernistycznej. Przeznaczone były dla pracujących w Katowicach urzędników. Jednak z upływem czasu dzielnica zamieszkiwana była głównie przez przedstawicieli wolnych zawodów, lekarzy, architektów, inżynierów, artystów. Historie związane z mieszkańcami kolonii, w tym wątek sensacyjny o „Krwawej Julce” pozwolą nam w pełni poznać to niezwykłe miejsce.
- Termin: 1.07.2023-2.07.2023
- Godzina startu:
- 10:00
- 12:00
- 15:00
- Trasa:
- Skwer im. Bolesława Szabelskiego,
- ul. Mazurska (Olgierd i Jerzy Łukaszewiczowie)
- ul. Kaszubska (Karol Stryja)
- ul. Mazowiecka (willa dr Bolesława Mroczkowskiego, willa braci Szafranków, willa dr Włodzimierza Kowala)
- ul. Wileńska (Bolesław Szabelski)
- ul. Poleska (willa A. Pająka, willa Ryszarda Holleka)
- ul. Wielkopolska
- ul Małopolska (Janusz Danecki)
- ul. Wielkopolska i Śląska (Krystyna i Andrzej Bochenkowie).
- Miejsce startu:
- Skwer im. Bolesława Szabelskiego (skrzyżowanie ul. Panewnickiej i Piotrowickiej) w Katowicach-Ligocie.
- Przewodnik:
- Grzegorz Płonka – muzyk, wokalista, publicysta, społecznik, popularyzator śląskiej kultury, w wolnych chwilach również przewodnik po Ligocie i Panewnikach.
- Rezerwacja:
- Aby zapisać się na spacer, wyślij maila na adres: katowice@silesia.travel w temacie wiadomości wpisując: Ligocka moderna
Czy beton ma duszę?
Podczas wycieczki jej uczestnicy poznają i sfotografują najważniejsze budynki w centrum Katowic wybudowane w latach 1945-89.
- Miejsce:
- Głównym tematem spaceru będzie zmieniająca się zabudowa wzdłuż głównej osi miasta, pomiędzy rynkiem a dzielnicą Koszutka. Przyjrzymy się obiektom, które podczas powstawania były nowoczesne i nowatorskie. Architektura powojenna jest nadal często niedoceniana, podczas gdy historie stojące za ich powstaniem są niezwykle interesujące.
- Zwiedzanie odbędzie się w formule fotospaceru. Dzięki tej formule będziemy mieli okazję dłużej przyjrzeć się zwiedzanym obiektom. Poszukiwanie formy i uchwycenie ciekawych elementów oraz detali będzie główną ideą przyświecającą wycieczce. Aby w niej uczestniczyć, nie jest wymagana wiedza fotograficzna ani profesjonalny sprzęt. Wystarczy prosty aparat w smartfonie. Doświadczony personel prowadzący wycieczkę podpowie, w jaki sposób najlepiej uchwycić interesujące detale i szczegóły.
- Spacer odbędzie się w 5 turach, zarówno 1, jak i 2 lipca. W sobotę wyruszymy na szlak w godzinach: 10:00, 13:00 i 16:00, a w niedzielę o 10.00 i 13.00.
- Termin: 1.07.2023-2.07.2023
- Godzina startu:
- 10:00
- 13:00
- 16:00
- Trasa:
- Plac Grunwaldzki, Spodek, Superjednostka, Ślizgowiec, Skarbek, Zenit, Dworzec PKP.
- Miejsce startu: Pomnik Rodzina na Placu Grunwaldzkim, Koszutka, Katowice
- Przewodnik:
- Tomasz Kiełkowski – przewodnik, fotograf, autor książek i publikacji poświęconych architekturze Katowic i całego Górnego Śląska.
- Rezerwacja:
- Aby wziąć udział w fotospacerze, wyślij maila na adres: katowice@silesia.travel w temacie maila wpisując: Czy beton ma duszę?
- W treści maila podaj wybraną datę i godzinę spaceru.
Rezerwacje i transport
Łącznie na program Kierunku GZM złożą się 133 mikrowyprawy i jedno wydarzenie specjalne.
Wszystkie wydarzenia dla ich uczestników są bezpłatne. Na wiele z nich obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja. Kierunek GZM to także bezpłatny transport dla jego uczestników. Aby z niego korzystać, ze strony internetowej święta wystarczy pobrać specjalny kupon.
Szczegółowy program, informacje o dokładnych lokalizacjach, transporcie i rejestracji znajdują się na stronie www.kierunekgzm.pl