Wiadomości z Katowic

Odwołano dyrektor Muzeum Śląskiego. Kto ją zastąpi?

  • Dodano: 2024-03-04 17:30

Maria Czarnecka nie piastuje już stanowiska dyrektor Muzeum Śląskiego. Po jej odwołaniu placówka poszukuje jej następcy. Powołano p.o. dyrektora.

Dyrektor bez konkursu. Zmiana ma charakter polityczny?

Obecność p. Czarneckiej na kluczowym stanowisku w ważnej instytucji budziła kontrowersje. 

Maria Czarnecka stanowisko dyrektorskie otrzymała bez konkursu, co szeroko komentowano w środowisku muzealników i kuluarach śląskiej sceny politycznej. Między innymi, jako kandydaturę popieraną przez ówczesnego premiera. Nie miała też wcześniej sposobności piastować podobnych stanowisk w tej branży. - pisaliśmy w grudniu w artykule Odwołają dyrektor Muzeum Śląskiego?
 

Nowe władze niedługo po wyborach ujawniły plany zmian na tym stanowisku, co udało się osiągnąć pod koniec lutego. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku Jakub Chełstowski wspominał w radiu Piekary, że “marzy mu się” nowe kierownictwo tej placówki. Jak widać, zamiar ten zrealizowano.

Muzeum ma już p.o. dyrektora - to naukowiec z UŚ

Instytucja poszukuje obecnie nowego dyrektora. Do czasu znalezienia następcy Marii Czarneckiej, pełniącym obowiązki będzie dr Karol Makles.

29 lutego 2024 roku, na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach został powołany dr Karol MAKLES – dotychczasowy zastępca dyrektora muzeum.

Karol MAKLES jest doktorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim i naukowcem. Zajmuje się dziedzictwem kulturowym, historią książki, prasy, a także nowoczesnymi narzędziami informacyjnymi. Jest pracownikiem Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członkiem organizacji i towarzystw naukowych, w tym Komisji Historii Śląska Polskiej Akademii Umiejętności i International Society for Knowledge Organization. - podało Muzeum w oficjalnym komunikacie.

Co ciekawe, dr Makles pełni funkcję p.o. dyrektora Muzeum Śląskiego już po raz drugi. Po raz pierwszy zarządzał Muzeum w 2021 roku. Od wielu lat był zaś zastępcą dyrektora tej instytucji. 


 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również