Wiadomości z Katowic

13 lat od zawalenia hali MTK. Władze województwa uczciły pamięć ofiar

  • Dodano: 2019-01-28 17:30

28 stycznia minęło 13 lat od jednej z największych katastrof budowlanych w Polsce. W hali Międzynarodowych Targów Katowickich zginęło 65 osób. Pod pomnikiem na terenie dawnych MTK kwiaty i znicze złożyli samorządowcy.

Wszyscy pamiętamy te tragiczne wydarzenia. 28 stycznia 2006 roku, podczas jednej z cyklicznych wystaw gołębi pocztowych doszło do zawalenia się ośnieżonego dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich. W akcji ratowniczo-poszukiwawczej udział wzięło ponad 1300 osób.  Pod gruzami zginęło 65 osób, 144 zostały ranne, a 26 z nich doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu, a wśród ofiar śmiertelnych oprócz Polaków znaleźli się również Czesi, Słowacy, Niemcy, obywatele Belgii i Holandii.

Jak co roku, na miejscu jednej z największych katastrof budowlanych pojawiły się znicze i kwiaty. W oficjalnych uroczystościach upamiętniających tę tragedię wzięli udział śląscy samorządowcy, na czele z wojewodą śląskim, Jarosławem Wieczorkiem, a także wielu zaproszonych gości, w tym urzędnicy państwowi i rodziny ofiar. Początek obchodów zaplanowano na 11.00. 

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od minuty ciszy na cześć zmarłych. Następnie oficjele złożyli wieńce pod pomnikiem.

Dla nas czas nie powinien mieć żadnego znaczenia.  Szanowni Państwo, niech mi będzie wolno wyrazić podziękowania dla uczestników dzisiejszego upamiętnienia. Dla mnie to wydarzenie miało również charakter osobisty. Zarówno mój świętej pamięci dziadek jak i świętej pamięci wuj byli hodowcami gołębi. Naocznie byłem w stanie obserwować, jaką miłością darzyli te piękne ptaki. Ci ludzie zginęli tutaj właśnie z miłości.  Z miłości do zwierząt, z miłości do ludzi.

Wszyscy w 2006 roku walczyli o każde ludzkie zdrowie i każde życie. Za to im należy podziękować. Jestem przekonany, że dzisiaj, jutro i zawsze zrobiliby to samo. Bardzo dziękuję wszystkim za dzisiejszą obecność. Jesteśmy winni tym ludziom pamięć – podkreślił wojewoda.

Wśród gości pojawili się m.in. wicemarszałek województwa śląskiego Dariusz Starzycki, wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik, prezydent miasta Katowice Marcin Krupa, komendanci Policji i Straży Pożarnej oraz przedstawiciele Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, GOPR-u, Pogotowia Ratunkowego, Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, rodziny tragicznie zmarłych.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.