Zmiana pokrycia dachu to jeden z ważnych etapów podczas remontu domu. To od tego, czy prace te zostaną przeprowadzone prawidłowo, zależy w dużej mierze nie tylko estetyka całego budynku, ale też jego odporność na warunki atmosferyczne. Co zatem wziąć pod uwagę podczas wykonywania takiej zmiany, poniżej jedne z najważniejszych pytań. Brałeś to pod uwagę?
Najistotniejsze etapy wymiany dachu – czyli co?
Wszystko zaczyna się od wizyty profesjonalnego dekarza. Specjalista ten oceni aktualne pokrycie, odpowie na wszystkie pytania i udzieli wszelkich potrzebnych informacji. Niekiedy bywa tak, że taki fachowiec współpracuje z konkretną firmą sprzedającą dachy.
Pracownicy danej firmy udostępniają wówczas kontakt do sprawdzonego przez siebie dekarza. Taką możliwość ma na przykład każdy z kupujących blachodachówki GERARD. Następnie dochodzi do uzgodnienia wspólnego terminu prac budowlanych, choć i ten może ulec zmianie ze względu na nieprzewidywalne warunki atmosferyczne. Kolejne etapy to:
- zabezpieczenie krawędzi dachu i rozstawienie rusztowania,
- demontaż starego pokrycia oraz jego utylizacja w odpowiednim miejscu,
- instalacja dachu, jego ważnych elementów, m.in. kalenicy i naroży,
- prace porządkowe, inspekcja nowego pokrycia.
Najważniejsze cechy dobrego dachu to?
Najistotniejszą cechą jest solidność dachówki. Musi być ona bowiem odporna na wszelkie warunki atmosferyczne. Ogromne znaczenie ma tu solidny system mocowania. Oprócz tego dach powinien wiązać się z nim długi okres gwarancji. Czas 15 lat jest zdecydowanie za krótki.
Liczy się także to, aby takie dachówki nie wymagały zbyt wielu prac konserwatorskich. To znacznie wpłynie na oszczędność czasu i pieniędzy właściciela takiego domu. Nie bez znaczenia są tu oczywiście również względy estetyczne. Wybierz materiał, który będzie odporny na wyblaknięcie w wyniku działania promieniowania UV. Mogą to być na przykład dachówki z posypką wulkaniczną, która dodatkowo jest superlekka.
Jaki kolor dachu wybrać?
Dachy to ważne elementy, stanowią bowiem bardzo często jedną z jego największych części. Zwykle wynosi około 30 proc. całego efektu wizualnego, dlatego bardzo starannie należy dobrać jego kolor. Przed wykonaniem takich prac można wypróbować kilka próbek i rozmieścić je na dachu, to pozwoli wstępne ocenić która farba będzie najlepsza.
Warto tutaj postawić na jednorodność. Elementy takie jak gzymsy, rynny, rury spustowe nie powinny się wyróżniać. Z tego względu używa się tutaj zwykle tej samej farby. Ważna informacja jest taka, że ciemne kolory bardziej pochłaniają promieniowanie, przez to dach i jednocześnie wnętrze budynku nagrzewają się szybciej.
Liczy się to, aby barwa dachu dopasowana była do innych elementów domu, takich jak skrzynka pocztowa, drzwi do garażu, czy ogrodzenie śmietników. Można wykorzystać odcienie nieco jaśniejsze, które są w nieco mniejszych dawkach niż na dachu.