Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Akcja Honorowego Krwiodawstwa w Katowicach

  • Dodano: 2010-09-29 14:00

Po dwóch udanych zbiórkach krwi w Warszawie, PKO Bank Polski ruszył w teren z "Bankową Akcją Honorowego krwiodawstwa". 30 września br. zbiórka krwi będzie prowadzona w Katowicach.

Zachęcony sukcesem warszawskich akcji, w których dotąd udało się zebrać ponad 60 litrów krwi, PKO Bank Polski postanowił wyruszyć z Bankową Akcją Honorowego Krwiodawstwa w Polskę. Krwiobusy Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa odwiedzą 12 miast, w tym 30 września br. Katowice.

- To bardzo cenna inicjatywa. Cieszy mnie, że pracownicy naszego Banku chcą angażować się w tego typu akcje. Jeśli możemy pomóc innym, warto taki wysiłek podjąć.  Krew jest potrzebna codziennie w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego nie da się wytworzyć syntetycznie - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Działania zainicjowane przez Bank będą prowadzone wspólnie z Narodowym Centrum Krwi.

- Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na wiele poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów pozwala ratować życie i zdrowie. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że jej oddanie to rodzaj posłannictwa - mówi Mateusz J. Kuczabski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Krwi.

W Katowicach pobieranie krwi prowadzone będzie w najbliższy czwartek, 30 września br. w mobilnej stacji krwiodawstwa od godziny 8:30 przy ul. Powstańców Śl. (bezpośrednie sąsiedztwo PKO BP SA).

W akcji udział wezmą pracownicy Banku. Do oddania krwi zachęcamy również  mieszkańców Katowic.

Warto poświęcić odrobinę wolnego czasu  - warto oddać krew!

Dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat. Dorosły człowiek posiada ok. 5-6 l tego drogocennego płynu. Jednorazowo dawca - mężczyźni nie częściej niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej niż co 12 tygodni - oddaje 450 ml krwi, czyli mniej niż 10 proc. ilości krążącej w organizmie. W ciągu zaledwie kilku godzin nasz organizm uzupełnia ilość krwi, która została oddana, a dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości. Każdy potencjalny dawca przejdzie badanie lekarskie i laboratoryjne, a po oddaniu krwi otrzyma ekwiwalent o równowartości 4 500 kcal (8 tabliczek czekolady). Będzie mógł też bezpłatnie otrzymać wyniki swoich badań (m.in. oznaczenie grupy krwi). Dzień oddawania krwi jest wolny od pracy na podstawie otrzymanego zaświadczenia.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.