Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Bezpieczeństwo podczas XXV Finału WOŚP

  • Dodano: 2017-01-12 09:00

W niedzielę, 15 stycznia już po raz dwudziesty piaty policjanci zaangażują się w zapewnienie bezpieczeństwa i porządku podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Spokojny przebieg Finału zależy także od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez osoby, które w nim uczestniczą. Pamiętajmy, aby otoczyć szczególną opieką kwestujące dzieci, ale nie zapominajmy również o bezpieczeństwie seniorów.
 


Nad bezpieczeństwem podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w całej Polsce czuwać będzie kilkanaście tysięcy policjantów, wspieranych przez funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej i Straży Miejskiej. Policjanci jak co roku również będą dbać w tym czasie o bezpieczeństwo w naszym mieście. Już teraz funkcjonariusze prowadzą szkolenia dla wolontariuszy, którzy będą kwestować w niedzielę. Podczas samego już Finału mundurowi zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione oraz na pozostające bez opieki kwestujące dzieci. Stróże prawa będą też, jak co roku, pilnować porządku na imprezach, asystować podczas konwojów zebranych pieniędzy, a także prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych.

W ramach działań profilaktycznych, policjanci już przestrzegają seniorów przed oszustami działającymi metodą na tzw. „wnuczka”, „krewnego”, czy „policjanta”. Stróże prawa ponadto przypominają starszym osobom, jak powinien wyglądać wolontariusz WOŚP po to, aby w trakcie zbiórki nie doszło do oszustw bądź wyłudzeń pieniędzy.

W zbiórkę pieniędzy zaangażowanych jest wiele osób dobrej woli. Do wszystkich, a w szczególności do najmłodszych kwestujących apelujemy, aby zachowali rozsądek. W szczególności należy:

  • unikać miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy, parki i skwery (zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu);
  • nie chodzić samotnie, najlepiej zbierać datki w towarzystwie innych osób;
  • w razie napadu nie starać się za wszelką cenę ratować zawartości skarbonki, pamiętając, że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną; jeżeli już do niego dojdzie, postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących później pomóc zidentyfikować sprawcę;
  • jak najszybciej powiadomić Policję o popełnionym przestępstwie; jeśli napastnik ucieka – alarmować otoczenie krzykiem;
  • w wypadku podejrzenia zaistnienia niebezpieczeństwa – nie wahać się, natychmiast powiadamiać Policję, np. dzwoniąc pod numer 997 lub 112.

Otoczmy opieką dzieci, które zbierają pieniądze do puszek i zwróćmy uwagę, czy nie dzieje się im krzywda. Najlepiej, aby najmłodsi wolontariusze kwestowali pod opieką dorosłych.

Aby ustrzec się natomiast oszustów, radzimy zajrzeć na stronę WOŚP, gdzie opisano, jak rozpoznać prawdziwych wolontariuszy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.