Wiadomości z Katowic

Bieg 9 Górników 2023 [FOTORELACJA]

  • Dodano: 2023-11-11 12:30

Za nami kolejny Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z "Wujka", mimo niezbyt sprzyjającej pogody, na 10-kilometrową trasę wyruszyły setki biegaczy. 

Pobiegli w okazji Święta Niepodległości

Jak co roku, 11 listopada, z okazji Święta Niepodległości, setki uczestników wybiegło na ulice Katowic, by wziąć udział w biegu im. Dziewięciu z “Wujka”. Dziś, w piątej już edycji zawodów, także wzięła udział duża grupa biegaczy - ok 300 zawodników. 

Bieg ma nie tylko być sportowym, aktywnym uczczeniem najważniejszego polskiego święta, ale też przypomnieniem i oddaniem hołdu ofiarom pacyfikacji KWK Wujek z grudnia 1981. Start biegu każdorazowo poprzedzony jest złożeniem kwiatów przy ich pomniku.

Pacyfikacja kopalni KWK „Wujek” w 1981 roku stanowi jedno z najtragiczniejszych i najbardziej symbolicznych wydarzeń w najnowszej historii Polski, Śląska i lokalnej społeczności. Przez 6 lat Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach organizowało dla młodzieży szkolnej specjalny bieg, którego celem było upamiętnienie poległych górników poprzez sportową aktywność. W 2018 roku, po nawiązaniu współpracy z firmą Jafi Sport, Bieg 9 Górników stał się ogólnopolskim wydarzeniem skierowanym do wszystkich biegaczy - czytamy na stronie zawodów. 

Trasa w Parku i centrum miasta

Tegoroczna trasa, licząca 10 kilometrów, biegła od pomnika poległych górników, przez ul. Gallusa,  Mikołowską, Park Kościuszki, ul. Kościuszki, Rynek - aż do pl. Powstańców Śląskich, skąd tą samą trasą zawodnicy wracali na metę. 
 

Bieg 9 Górników 2023 [FOTORELACJA]

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również