Zimowy krajobraz za oknem sprawia, że w domach sezon grzewczy w pełni. To właśnie w tym okresie najczęściej dochodzi do zatruć tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem.
Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji znajdujących się w budynku urządzeń i instalacji grzewczych lub awarii technicznych.
Urząd Miasta Katowice przypomina podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania instalacji grzewczych
Tylko w tym sezonie grzewczym, w Katowicach, w związku z ulatnianiem się czadu, interweniowano 39 razy. Kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa mają regularny przegląd instalacji gazowych oraz odpowiednia wentylacja. Warto też zakupić czujnik dwutlenku węgla, który po wykryciu tego związku chemicznego uruchomi alarm. Szczególnie nocą, gdy domownicy śpią, takie urządzenie może nam uratować życie, a koszt jego zakupu wynosi ok. 100 zł – apeluje Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.
Służby w bieżącym sezonie grzewczym, czyli od 1 listopada potwierdziły 39 zdarzeń związanych z ulatnianiem się czadu. 19 osób zostało poszkodowanych, a jedna zmarła.
Jeśli podejrzewamy, że w naszym mieszkaniu pojawił się czad – niezwłocznie powinniśmy zapewnić dopływ świeżego powietrza i wezwać służby ratunkowe (numer alarmowy to 112).
O czym należy pamiętać?
- Nie zamykaj dopływu świeżego powietrza do swojego mieszkania. Pamiętaj, aby szczególnie w sezonie grzewczym mieszkanie wietrzyć jak najczęściej.
- Nie zatykaj otworów wentylacyjnych i napływowych powietrza, nie oklejaj kratek wentylacyjnych, okien i otworów drzwiowych.
- Zapewnij szczelną i drożną instalację kominową, stosując certyfikowane elementy systemów kominowych.
- Zwróć uwagę na odległość urządzeń grzewczych od materiałów palnych – powinna ona wynosić min. 50 cm.
- Zapewnij przeglądy i kontrole swoich urządzeń grzewczych, co najmniej raz do roku. Pamiętaj także o przeglądzie i czyszczeniu kominów i przewodów wentylacyjnych przez uprawnionego kominiarza.
- Przy rozpalaniu nie używaj materiałów łatwopalnych, takich jak benzyna czy rozpuszczalniki.
- Nie spalaj śmieci, plastykowych butelek, opon, szmat, odpadów, mokrego drewna, itp.
- Nie używaj niesprawnych urządzeń grzewczych w swoim mieszkaniu.