Wiadomości z Katowic

Ciekawe wykłady, spotkania i warsztaty w Muzeum Śląskim w tym tygodniu!

  • Dodano: 2024-05-22 08:30, aktualizacja: 2024-05-22 08:49

Ten tydzień może być dla Was interesujący i aktywny. W Muzeum Śląskim każdy znajdzie coś dla siebie! Przedstawiamy wam harmonogram zaplanowanych wydarzeń. 

Spotkanie z fotografem

„Na granicy Historie (nie)ludzkie” spotkanie z Arkadiuszem Golą. 
Wydarzenie towarzyszące wystawie "Wojny nigdy dość!”

Środa / 22.05. godz. 18.00 / Czytelnia 

Spotkanie z fotografem, kuratorem wystaw, wykładowcą w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie – Arkadiuszem Golą. 

Arkadiusz Gola jest zdobywcą nagród w najważniejszych krajowych konkursach fotografii prasowej, dwukrotnym stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Został odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach muzeów w Polsce i za granicą. Od 1996 roku pracuje w redakcji „Dziennika Zachodniego” na Górnym Śląsku.

Podczas spotkania z autorem zdjęć przyjrzycie się skutkom wojny w Ukrainie w kontekście uchodźców. Jak dokumentować tragedię ludzką. Zwrócicie uwagę na kwestie etyki i prawa do prywatności fotografowanych ludzi. Zastanowicie się, jaki jest wpływ przekazu medialnego na skalę pomocy uchodźcom. 

Prelekcji towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć, które fotograf wykonał podczas dwóch wyjazdów na granice z Ukrainą (Medyka, Korczowa, Przemyśl), a także prezentacja fotografii innych reporterek i reporterów zaangażowanych w dokumentowanie problemów i skali uchodźców.

Dziwacy w malarstwie

Wykład z cyklu „Motywy znane i lubiane”: Dziwacy w malarstwie. To ciekawe, to przerażające!

Sobota / 25.05, godz. 14:00 / Sala B 

Cykl „Motywy znane i lubiane” jest adresowany do osób niesłyszących i słyszących. 
Prelekcje Michała Justyckiego przybliżają postacie i motywy mocno osadzone w kulturze, także popularnej. Wykłady prowadzone w Polskim Języku Migowym z tłumaczeniem na język mówiony.

Dziwacy w malarstwie. To ciekawe, to przerażające!
Zainteresowanie ludźmi z wadami wyglądu jest stare jak świat. Czy brzydota jest tak samo atrakcyjna jak piękno? 
Podczas prelekcji przyjrzymy się portretom autorstwa znanych malarzy. 

Zmysł wzroku 

„Od światła do widzenia: jak działa zmysł wzroku?” Interaktywny wykład i warsztaty dla opiekunów i dzieci w ramach cyklu „I KROPKA”.  Prowadzenie: dr Jacek Francikowski, Uniwersytet Śląski

Sobota / 25.05, godz. 16:00 / Sala B

Interaktywny wykład poświęcony będzie zrozumieniu tajemnic działania zmysłu wzroku. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tajniki budowy i działania układu wzrokowego - jednego z najbardziej skomplikowanych i fascynujących zmysłów człowieka. 

W trakcie warsztatów uczestnicy odkryją budowę i działanie oka, zrozumieją, co dzieje się ze światłem w oku i jak jest ono przetwarzane przez mózg, aby stworzyć odwzorowanie świata. Poprzez interaktywny wykład, dyskusję i doświadczenia, będziemy zgłębiać mechanizmy ostrości widzenia, percepcji kolorów, głębi i ruchu oraz inne aspekty funkcjonowania układu wzrokowego. 

Warsztaty będą stanowiły połączenie teorii i praktyki, co umożliwi uczestnikom lepsze zrozumienie zasad działania zmysłu wzroku oraz wpłynie na ich codzienne doświadczenia związane z percepcją otaczającego świata. 
Zajęcia będą tłumaczone na polski język migowy.

Bilety: 9 zł

Ciekawe wykłady, spotkania i warsztaty w Muzeum Śląskim w tym tygodniu!

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: Muzeum Śląskie / fot. A. Bartecki, A. Gola, Muzeum Śląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również