Chociaż temperatura za oknem spada, a aura powoli z jesiennej zamienia się w zimową, to ten fakt nie jest w stanie zatrzymać miłośników biegania. W ciągu najbliższych tygodni na terenie Katowic odbędzie się kilka imprez biegowych.
Zawsze podkreślam, że chociaż Katowice są sercem metropolii, to nie brakuje tu terenów idealnie nadających się do organizacji imprez biegowych. Moda na bieganie panuje również wśród mieszkańców Katowic. Dlatego nie dziwi fakt, że w ciągu roku w mieście organizowanych jest kilkadziesiąt imprez biegowych. Mamy doskonałe tereny do organizacji zawodów, ale i treningu – biegać można nie tylko po lesie, ale także na przykład po bieżni zlokalizowanej na niedawno otwartym kompleksie sportowym przy ul. Asnyka – zachęca Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Jedyny w kraju Bieg Niepodległości ku czci górników wystartował w Katowicach
Biegi Niepodległości od kilku lat stają się coraz popularniejszym sposobem na radosne przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku po raz pierwszy takie wydarzenie odbędzie się także w Katowicach. Będzie to jednak bieg inny niż w pozostałych polskich miastach, bo jako jedyny odwołuje się bezpośrednio do pamięci o górnikach zastrzelonych przez ZOMO 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w KWK „Wujek", na początku stanu wojennego. Uczestnicy biegu sportową rywalizacją uczczą pamięć „Dziewięciu z Wujka". Dotąd biegi im poświęcone, organizowane przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, miały miejsce w grudniu, przy okazji rocznicy krwawej pacyfikacji. W tym roku po raz pierwszy impreza odbyła się 11 listopada i nosiła nazwę Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z „Wujka". O zmianę daty prosiła część biegaczy, zwracając uwagę, że w ostatnim miesiącu roku warunki do biegania często są bardzo trudne.
Zanim na dobre zaczęła się sportowa rywalizacja, uczestnicy biegu złożyli kwiaty przed Pomnikiem Dziewięciu z Wujka, tam bowiem o godz. 9.30, odbyło się uroczyste rozpoczęcie Biegu Niepodległości. Pół godziny później w tym miejscu padł sygnał do startu, po czym zawodnicy pobiegli trasą wiodącą ulicą Gallusa, przecinając ul. Mikołowską, ul. Piękną, do Parku Kościuszki, gdzie mieli do pokonania trzy pełne okrążenia. W parku był też finisz. Dekoracja zwycięzców odbyła się w samo południe przed pomnikiem.
Rywalizacja dorosłych to jednak nie jedyna atrakcja tego dnia. Rano swój bieg mieli najmłodsi. Trasa miała dwa warianty: dla siedmiolatków i młodszych ok. 200 metrów, dla starszych ok. 400 m.
Trzeba pamiętać, że to, co się wydarzyło czterdzieści jeden lat temu w kopalni Wujek, było niezwykle tragiczne, ale miało też wpływ na przyszłość walki o wolną Polskę. Uczczenie tej pamięci poprzez aktywność sportową, poprzez wysiłek, to najlepszy pomysł – mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, organizatora Biegu Niepodległości.
16 grudnia, w rocznicę krwawej pacyfikacji KWK „Wujek", odbędzie się, także doroczny, Bieg Dziewięciu Górników, w którym wystartuje młodzież szkolna.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności przygotowuje się również do najważniejszego wydarzenia w roku, jakim będzie 41. rocznica pacyfikacji strajku górników KWK „Wujek". Jak zawsze, 16 grudnia, przy Pomniku-Krzyżu odbędą się uroczystości upamiętniające przede wszystkim ofiary tamtych wydarzeń, kiedy to od kul wystrzelonych z karabinów plutonu specjalnego ZOMO śmierć poniosło 9 strajkujących.
Zapisy: www.bieg9gornikow.pl
Dziewiąta edycja CITY TRAIL w Katowicach
Największy cykl biegów przełajowych w Polsce – CITY TRAIL ponownie zagości w Katowicach – zawody zaplanowane są na 20 listopada. Przypomnijmy, że CITY TRAIL to impreza rozgrywana w formule Grand Prix. Od października 2022 do marca 2023 odbędzie się w sumie 5 biegów – wszystkie na 5-kilometrowej trasie nad Stawami Janina i Barbara. Do ukończenia cyklu wymagane są min. 3 biegi. Zwieńczeniem półrocznych zmagań będzie ogólnopolski finał sezonu – bieg CITY TRAIL Gold.
20 listopada przewidziano dodatkową klasyfikacją dla mężczyzn – Puchar Poldanenu, a przed zawodami będzie funkcjonować Strefa Seniora, organizowana przy współpracy z Nationale-Nederlanden, w której seniorzy będą mogli wziąć udział w specjalnie dla nich skomponowanych ćwiczeniach.
Zapisy na stronie www.citytrail.pl.
Mikołaje na start!
Początek grudnia to popularny Bieg Mikołajkowy. W tym roku impreza organizowana w Dolinie Trzech Stawów odbędzie się w pierwszy weekend grudniowy. To świetna inicjatywa, która skierowana jest także do dzieci, które 3 grudnia będą mogły wystartować na dystansie od 50 do 800 m, a 4 grudnia odbędzie się bieg na dystansie 5 i 10 km oraz marsz na dystansie 5 km. Nie zabraknie mikołajkowych akcentów - wszyscy wystartują w czapeczkach Mikołaja!
Aby wziąć udział w zawodach należy wypełnić formularz. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem strony www.mkteamevents.pl.
3, 2, 1 start. Panewnicki Bieg Dzika
Jesień nie zniechęca prawdziwych biegaczy – mówią organizatorzy Panewnickiego Biegu Dzika. Kolejna odsłona tej biegowej imprezy odbędzie się już 11 grudnia. Bieg jest imprezą dla całych rodzin. Zawodnicy mogą przebiec lub przemaszerować od jednego do czterech okrążeń (jedno to 4882 m). Bieg kończy się wspólnym ogniskiem. Limit czasu w zawodach biegowych i nordic walking to 3 godziny. Uczestnicy Panewnickiego Biegu Dzika nie tylko pokonują kilometry, ale także chętnie włączają się też w akcje charytatywne, np. w akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego z Fundacją „DKMS", a każdego miesiąca zbierane są plastikowe nakrętki dla schroniska dla zwierząt.
Informacje możemy śledzić na www.biegdzika.pl i na www.facebook.com/PanewnickiDzikiBieg.
IV Mroźny Hubertus
IV Mroźny Hubertus to wydarzenie wchodzące w cykl imprez pod nazwą „W Kręgu Natury" realizowane na terenie stawów Hubertus. Jest to bieg i marsz Nordic Walking na dystansie 5 i 10 km oraz towarzyszące biegi dla dzieci na dystanie 200 i 400 metrów. Projekt jest realizowany w ramach Inicjatywy lokalnej i ma na celu zachęcenie do aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia oraz promocję terenów Doliny Pięciu Stawów w Katowicach. Biegacze i kijkarze wystartują 17 grudnia w Szopienicach! - Zachęcamy do wzięcia udziału w naszym wydarzeniu, które odbywa się na urokliwym terenie wokół Stawów Hubertus. Jest to idealne miejsce do uprawiania aktywności fizycznej na powietrzu! - mówi Piotr Łączniak, ze Stowarzyszenia W Kręgu Natury.