Wiadomości z Katowic

Gdzie grała reprezentacja Polski? Katowice zaskakują!

  • Dodano: 2020-07-08 10:00, aktualizacja: 2020-07-17 10:22

Mecze reprezentacji Polski to zawsze święto. W historii kadra biało-czerwonych miała okazję gościć na 43 stadionach w kraju. Okazuje się, że Katowice pod pewnymi względami zasługują na wyróżnienie.


 

Każde miasto chciałoby, żeby drużyna narodowa grała u nich. Zwłaszcza współcześnie, gdy mecze biało-czerwonych cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a organizacja sportowego spotkania to prestiż i pieniądze. Co ważne reprezentacja Polski w piłce nożnej może liczyć na wsparcie wielu partnerów, wśród tego grona są m.in. zakłady bukmacherskie STS. Wyniki meczów kadry narodowej są chętnie obstawiane, zarówno przez stałych, jak i okazjonalnych graczy. Dlatego też o goszczenie kadry trzeba się starać, walczyć i lobbować. Zwłaszcza w momencie, gdy mecze eliminacji do EURO i MŚ zgodnie z podpisanymi umowami w najbliższej przyszłości odbywać się będą tylko na Stadionie Narodowym w Warszawie. W historii gier polskiej kadry z zagranicznymi przeciwnikami mecze odbywały się w przeróżnych regionach kraju i miasta. Kilka jest jednak wyjątkowych.

Stolica piłki nożnej i meczów na żywo

Na pytanie, gdzie reprezentacja grała najczęściej i najwięcej, odpowiedź jest prosta i chyba niezbyt zaskakująca – Warszawa. W historii biało-czerwoni rozgrywali międzypaństwowe mecze na pięciu różnych stadionach. Żadne inne miasto nie może się pod tym względem równać. Były mecze na Agrykoli czy na stadionie Polonii. Najwięcej meczów to jednak stadion miejski im. Józefa Piłsudskiego, na którym przez długie lata grała też warszawska Legia. W 2014 roku to się jednak skończyło, a kadra przeniosła się na Stadion Narodowy, który jest z kolei następcą Stadionu Dziesięciolecia.

Ważne miasta dla reprezentacji Polski

Warszawa jest numerem jeden, ale kilka regionów i przede wszystkim miast też znaczy dla reprezentacji Polski w piłce nożnej naprawdę wiele. Najczęściej wiążą się one z pewnymi okresami w historii piłki. Trójmiasto dzięki dwóm obiektom w Gdańsku i jednemu w Gdyni miało okazję często gościć kadrę. Od lat 50. po 80. fani na Dolnym Śląsku mogli często oglądać biało-czerwonych na Stadionie Olimpijskim. Kontynuatorem jest Stadion Miejski wybudowany na EURO 2012, ale tak jak wspominaliśmy, konkurencja jest ogromna. Kraków gościł reprezentację na trzech stadionach, jednak od dawna ma na to mniejsze szanse. Do stolicy Małopolski „wpadały” reprezentacje młodzieżowe i juniorskie.

Górny Śląsk i Katowice szczególne dla biało-czerwonych

Tak naprawdę jedynym regionem, który mógłby się równać czy mierzyć ze stolicą jest Górny Śląsk. Chorzów, Katowice, Rybnik, Zabrze – wszędzie tam grała reprezentacja. Z pewnością te dwie ostatnie lokalizacje lekko dziwią, ale były to jedynie krótkie chwile. Na stadionie Górnika przy ul. Roosevelta kadra rozegrała siedem międzynarodowych meczów, a w Rybniku zaledwie jeden. Na przeciwległym biegunie jest Chorzów i Stadion Śląski. Kawał pięknej historii polskiej piłki nożnej. SŚ to nie tylko przeszłość, bo po gruntownej modernizacji (czyli od 2017 roku) obiekt w Chorzowie gościł już drużyny w ramach Ligi Narodów UEFA i w najbliższej przyszłości mają się tam odbywać mecze towarzyskie przed EURO 2020 i MŚ 2022. A Katowice? To bardzo ciekawe, bo stolica województwa i regionu gościła kadrę na trzech stadionach. Młodzi fani mogą być zdziwieni, bo znają pewnie tylko obiekt przy ul. Bukowej, gdzie na co dzień swoje mecze ligowe rozgrywa GKS. Tam odbyły się trzy mecze kadry, ale w historii zaistniały jeszcze dwa. W 1935 i 1937, czyli bardzo dawno temu Polska rozegrała mecze na stadionie Pogoni Katowice na obecnym obiekcie AWF Katowice. Z kolei jeden jedyny mecz odbył się na obiekcie nieistniejącego klubu - 1. FC Katowice. A miało to miejsce jeszcze wcześniej, bo w 1928 roku. Polska pokonała wtedy Szwecję 2:1. Co ciekawe najbliższy mecz reprezentacja Polski z reprezentacją Szwecji rozegra w 2021 roku podczas fazy grupowej EURO 2020.

Miasta z największą liczbą meczów reprezentacji Polski

  1. Stadion Miejski im. Józefa Piłsudskiego (Warszawa) – 72 mecze

  2. Stadion Śląski (Chorzów) – 55 meczów

  3. Stadion Poznań (Poznań) – 27 meczów

  4. Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego (Warszawa) – 25 meczów

  5. Stadion Narodowy (Warszawa) – 22 mecze


 

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.