Wiadomości z Katowic

Jak nauczyć kota chodzenia na smyczy?

  • Dodano: 2016-06-17 07:45, aktualizacja: 2016-06-17 07:47

Smycz kojarzy się przede wszystkim z psami, ale coraz częściej można zobaczyć chodzące na smyczy koty. Choć zwierzęta te cenią sobie wolność i są ciekawskie, to nie zawsze ich swobodne wypuszczenie jest dobrym pomysłem. Zagrażają im samochody, dzikie zwierzęta, ale przede wszystkim ludzie. Masz kota i chcesz nauczyć go chodzenia na smyczy? Poniżej podpowiadamy jak tego dokonać.

Jak wybrać odpowiednią smycz?

Zanim rozpoczniesz spacery z kotem, powinieneś wyposażyć się w odpowiednie akcesoria: smycz, obrożę, szelki i adresówkę, które dostępne są w większości sklepów zoologicznych, np. https://www.naszezoo.pl/. Te ostatnie przydadzą się, gdyby kotu jakimś cudem udało się zerwać ze smyczy. Jeżeli Twój kot nie miał wcześniej obroży – musisz ją kupić! Pamiętaj, że powinna być ona przystosowana przede wszystkim do potrzeb kota. Zrezygnuj z tych klamrowych – najlepiej sprawdzi się ta na zatrzask. Z kolei szelki najpewniej kupisz w zestawie ze smyczą. Musisz wiedzieć, że powinny być one dobrane tak, aby nie ugniatały kota i nie utrudniały mu oddychania (jeżeli pod szelkę mieści się Twój palec wskazujący, to znaczy, że wybrałeś dobrze). Dobrym rozwiązaniem jest zakup szelek z możliwością regulacji i rozszerzania – będą pasować nawet gdy kot podrośnie. Natomiast długość smyczy powinna być dostosowana do Twojej ręki. Kot powinien mieć możliwość poruszania się kilka metrów od Ciebie, dlatego najlepiej wybierać te z mechanizmem zwijania i rozwijania.

Jak przyzwyczaić kota do chodzenia na smyczy?

Do chodzenia na smyczy najlepiej jest przyzwyczajać koty od maleńkości. Pierwszym krokiem jest kupienie wymaganych akcesoriów i położenie ich w miejscach dobrze kotu znanych – w pobliżu legowiska, misek z jedzeniem czy koło kuwety. Dzięki temu domowe tygryski będą się do nich przyzwyczajały. Drugim etapem powinno być założenie obroży i szelek, najlepiej na raz (rozłożenie tego w czasie tylko bardziej zestresuje kota). Niech Twój pupil pochodzi w nich przez kilka minut po domu. W międzyczasie możesz podawać mu jakieś smakołyki – będzie kojarzył szelki z czymś przyjemnym. Początkowo kot będzie próbował wszelkich sztuczek, żeby je zdjąć, więc Ty odciągaj jego uwagę zabawkami. Kiedy przestanie reagować na szelki, przypnij smycz i symuluj spacer – przed pierwszym spacerem powtarzaj wszystkie opisane czynności co najmniej kilkanaście razy.

Gdzie i kiedy wychodzić na spacer?

Masz swój ogródek? Świetnie, to idealne miejsce na wyjścia z kotem! A co zrobić, gdy mieszkasz w bloku, w dużym mieście? Musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, spaceruj z kotem w ciągu dnia. Po zmroku nie jesteś w stanie zauważyć wszystkich niebezpieczeństw, np. szkła na chodniku. Nie wychodź, jeśli wiesz, że w tym czasie „psiarze” wychodzą ze swoimi pupilami. Wybieraj miejsca, w którym ruch jest ograniczony – koty źle reagują na światło samochodów. Najlepiej wybierać łąki, parki, gdzie kot może spiłować pazury i poskubać trawę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.