Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jana Furtoka, legendarnego napastnika GKS-u Katowice, który zmarł w wieku 62 lat po długiej walce z chorobą. Jego odejście to niepowetowana strata dla GKS-u, miasta Katowice oraz całej polskiej piłki nożnej.
Jan Furtok – najlepszy strzelec w historii GKS-u Katowice
Jan Furtok był nie tylko najwybitniejszym strzelcem w historii GKS-u Katowice, ale także jednym z najlepszych polskich piłkarzy swojej generacji. Urodzony w 1962 roku, reprezentował barwy GieKSy w latach 1979-1988 oraz 1996-1997. W swoim klubie rozegrał 299 meczów, zdobywając 122 gole, co do dziś czyni go najlepszym strzelcem w dziejach klubu. Z GKS-em zdobył Puchar Polski, wicemistrzostwo oraz brąz mistrzostw Polski.
Jako zawodnik reprezentacji Polski, Furtok rozegrał 36 spotkań i zdobył 10 bramek. Wystąpił m.in. na Mistrzostwach Świata w Meksyku w 1986 roku, gdzie Polska osiągnęła historyczny ćwierćfinał. Furtok, który po zakończeniu kariery występował także w niemieckiej Bundeslidze, zapisał się złotymi literami w historii polskiego futbolu.
Furtok nie tylko piłkarz – jego droga trenerska i wkład w rozwój GKS-u Katowice
Po zakończeniu kariery sportowej, Furtok oddał się pracy trenerskiej, z sukcesami pracując z młodzieżą w GKS-ie Katowice, gdzie był także dyrektorem sportowym oraz trenerem pierwszej drużyny. Kiedy GKS odbudowywał się po spadku do IV ligi, Jan Furtok stanął na czele klubu jako jego prezes.
Za swoje zasługi na rzecz klubu i polskiego futbolu, Furtok był wielokrotnie honorowany. Numer „9”, z którym występował w GKS-ie, został oficjalnie zastrzeżony. W 2019 roku, z okazji 100-lecia PZPN, został umieszczony wśród stu najwybitniejszych reprezentantów Polski. Furtok był również wybrany do "Złotej 11" 50-lecia GKS-u Katowice, co świadczy o jego niezatartej obecności w sercach kibiców.
Mimo licznych osiągnięć, Jan Furtok nigdy nie domagał się specjalnego traktowania. Jak sam mówił:
- Nie myślę w takich kategoriach o sobie. Jestem normalnym człowiekiem. O tym wszystkim decydują i osądzają ludzie. Ja po prostu wykonywałem swoją pracę.
Jego skromność i oddanie klubowi i miastu pozostaną niezatarte w pamięci wszystkich, którzy go znali.
Śmierć Jana Furtoka to ogromna strata. Jego miejsce w historii GKS-u Katowice i polskiej piłki jest niepodważalne. Z całego serca składamy kondolencje rodzinie i bliskim pana Jana. Łączymy się w bólu z rodziną i przyjaciółmi.
Uroczystości pogrzebowe Ś.P. Jana Furtoka odbędą się w piątek, 29 listopada, o godzinie 9:00 w Parafii Trójcy Przenajświętszej, przy ul. Żeleńskiego 34 w Katowicach – Kostuchnie.