Dzielnicowi z Komisariatu Policji V w Katowicach rozmawiali z uczniami klas V o bezpieczeństwie, ich prawach i radzeniu sobie z przemocą. Okazją do spotkania był Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Święto upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku, a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku.
Policjanci z Katowic rozmawiali z dziećmi o ich prawach
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, które obchodzimy 20 listopada, dzielnicowi z Komisariatu Policji V w Katowicach spotkali się z uczniami klas V Szkoły Podstawowej nr 45 w Katowicach przy ul. Korczaka 11 i rozmawiali o bezpieczeństwie, ich prawach i radzeniu sobie z przemocą. Pamiętajmy, że dzieci wymagają większej ochrony i oprócz praw człowieka mają dodatkowe prawa – prawa dziecka. 20 listopada, jako rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, jest okazją, aby w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka przypominamy poniżej najważniejsze informacje zamieszczone na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka. - czytamy na stronie katowickiej Policji.
Czym są prawa dziecka?
Janusz Korczak powiedział kiedyś „nie ma dzieci są ludzie”. I to jest prawda. „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały”. Przecież każdy dorosły kiedyś również był dzieckiem. Tak więc podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności. Nazywają się one prawami człowieka. Źródłem tych praw jest godność człowieka, zwana również człowieczeństwem. W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapisana jest ona w art. 30: „Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”.
Z godności wywodzą się dwie zasady: wolność i równość, które są podstawą wszystkich praw człowieka. Wolność oznacza to, że człowiek nie jest własnością kogokolwiek, posiada wolną wolę, może samodzielnie podejmować decyzje i świadomie ponosić za nie odpowiedzialność (dziecko uczy się tego w trakcie dojrzewania). Równość oznacza, że każde dziecko ma takie same prawa i ma być tak samo traktowane przez wszystkich bez jakiejkolwiek dyskryminacji.