Wiadomości z Katowic

Katowiccy dzielnicowi o prawach dziecka z uczniami szkoły podstawowej

  • Dodano: 2023-11-22 07:30, aktualizacja: 2023-11-22 07:35

Dzielnicowi z Komisariatu Policji V w Katowicach rozmawiali z uczniami klas V o bezpieczeństwie, ich prawach i radzeniu sobie z przemocą. Okazją do spotkania był Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Święto upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku, a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku.

Policjanci z Katowic rozmawiali z dziećmi o ich prawach

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, które obchodzimy 20 listopada, dzielnicowi z Komisariatu Policji V w Katowicach spotkali się z uczniami klas V Szkoły Podstawowej nr 45 w Katowicach przy ul. Korczaka 11 i rozmawiali o bezpieczeństwie, ich prawach i radzeniu sobie z przemocą. Pamiętajmy, że dzieci wymagają większej ochrony i oprócz praw człowieka mają dodatkowe prawa – prawa dziecka. 20 listopada, jako rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, jest okazją, aby w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka przypominamy poniżej najważniejsze informacje zamieszczone na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka. - czytamy na stronie katowickiej Policji.

Czym są prawa dziecka?

Janusz Korczak powiedział kiedyś „nie ma dzieci są ludzie”. I to jest prawda. „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały”. Przecież każdy dorosły kiedyś również był dzieckiem. Tak więc podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności. Nazywają się one prawami człowieka. Źródłem tych praw jest godność człowieka, zwana również człowieczeństwem. W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapisana jest ona w art. 30: „Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”.

Z godności wywodzą się dwie zasady: wolność i równość, które są podstawą wszystkich praw człowieka. Wolność oznacza to, że człowiek nie jest własnością kogokolwiek, posiada wolną wolę, może samodzielnie podejmować decyzje i świadomie ponosić za nie odpowiedzialność (dziecko uczy się tego w trakcie dojrzewania). Równość oznacza, że każde dziecko ma takie same prawa i ma być tak samo traktowane przez wszystkich bez jakiejkolwiek dyskryminacji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również