Wiadomości z Katowic

Katowice ogłosiły przetarg na budowę kolejnej drogi rowerowej w Giszowcu

  • Dodano: 2023-03-23 06:30, aktualizacja: 2023-03-23 06:47

Katowice przygotowują się do budowy kolejnej drogi rowerowej – tym razem wzdłuż odcinków ulic Mysłowickiej i Kolistej.

To 450 metrów, które stworzy połączenie pomiędzy infrastrukturą rowerową powstałą w ramach rozbudowy węzła drogowego w Giszowcu, a trasą biegnącą w stronę Nikiszowca i centrum miasta. Ponadto aktualnie trwają prace związane z rozbudową infrastruktury rowerowej przy części ul. Francuskiej oraz ul. Gospodarczej, a niebawem rozpoczną się przy ul. Hallera.

Kolejna droga rowerowa powstanie w Giszowcu

Do tematu rowerów podchodzimy systemowo. Traktujemy je jako środek nie tylko rekreacji, ale też transportu. Dlatego poza rozwojem sieci wypożyczalni rowerów miejskich, stawiamy na rozbudowę dróg rowerowych, inwestując znaczne środki w tę infrastrukturę. W tym roku planujemy przystąpić do realizacji prawie 8 km nowych tras w ramach „Katowickiej Infrastruktury Rowerowej", a także przygotować dokumentację projektową na kolejne 2,3 km. Łączna wartość tych zamierzeń to ponad 28 mln zł – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W tym roku rozpoczęliśmy już prace nad drogą rowerową wzdłuż ul. Francuskiej, za chwilę zaczynamy prace przy ul. Hallera. Kolejne prace będziemy prowadzić wzdłuż ul. Mysłowickiej i ul. Kolistej, dlatego szukamy wykonawców tej inwestycji – dodaje prezydent. Docelowo w Katowicach ma powstać sieć tras rowerowych umożliwiających bezpieczne i komfortowe poruszanie się rowerem po mieście. W latach 2015-2023 w Katowicach powstały ponad 43 km infrastruktury dla rowerzystów za kwotę przekraczającą 34 mln zł.

Planowana droga dla rowerów w Giszowcu będzie zaczynała się od przejazdu rowerowego w rejonie zjazdu do sklepu Lidl przy ul. Kolistej, której południową stroną poprowadzi do skrzyżowania z Mysłowicką. Równolegle do trasy zbudowany zostanie także chodnik. Na tym skrzyżowaniu droga ta od wschodu połączy się z już istniejącą infrastrukturą rowerową, a nowy odcinek zostanie poprowadzony południową stroną ul. Mysłowickiej w kierunku skrzyżowania z ul. Wojciecha. Stąd będzie można nim się dostać do przejścia podziemnego pod DK86 i skorzystać z powstałej w ramach rozbudowy węzła Giszowieckiego infrastruktury rowerowej. Zakres prac obejmuje także m.in. powstanie nowych zatok autobusowych na obu kierunkach ul. Kolistej (od zjazdu do Lidla do skrzyżowania z ul. Mysłowicką), budowę przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego na zachodnim wlocie skrzyżowania ul. Kolistej ze zjazdem do sklepu Lidl, przebudowę zjazdów publicznych, sieci wodociągowej i oświetlenia drogowego, a także rozbudowę sygnalizacji świetlnej na ul. Kolistej w związku z wprowadzeniem przejazdu rowerowego.

W ramach trwającego postępowania przetargowego na budowę tej drogi, oferty można składać do 4 kwietnia br. Po wyborze wykonawcy i podpisaniu z nim umowy, będzie on miał 9 miesięcy na zrealizowanie zadania.

Nowy odcinek będzie stanowił dalszą kontynuację niedawno ukończonej trasy rowerowej, która łączy Giszowiec z Nikiszowcem.

To 2,4 km drogi rowerowej biegnącej wzdłuż ul. Szopienickiej, od skrzyżowania z ul. Mysłowicką aż do okolic skrzyżowania z ul. Krawczyka. Jadąc dalej ul. Szopienicką rowerzyści mogą także skręcić w ul. Gospodarczą, którą dojadą do Doliny Trzech Stawów. Jeszcze w tym półroczu zakończy się budowa ostatniego fragmentu trasy na ul. Gospodarczej i po jej ukończeniu droga zachowa ciągłość na całym dystansie – tłumaczy Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Intensywne prace przy kolejnych odcinkach

Sieć tras rowerowych staje się w Katowicach coraz dłuższa i zwiększa możliwości – zarówno w codziennym poruszaniu się na dwóch kółkach, jak i podczas weekendowych, rekreacyjnych wycieczek. Przypomnijmy, że rozpoczęła się już budowa drogi wzdłuż ul. Francuskiej, na odcinku pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Trzech Stawów oraz z ul. Lotnisko. W trakcie realizacji jest także inna inwestycja rowerowa dotycząca ul. Francuskiej. To prace projektowe związane z budową drogi, która ma powstać na odcinku pomiędzy ul. Lotnisko a ul. Damrota i połączyć istniejące już odcinki dróg rowerowych. Oprócz drogi dla rowerów wzdłuż Francuskiej wybrani wykonawcy projektują obecnie także połączenie od ul. Barbary do ul. Kościuszki oraz połączenie ul. Sosnowieckiej z ul. Brynicy i trasą rowerową nr 5.

Ponadto w ostatnim czasie powstała droga rowerowa wzdłuż ul. Pułaskiego (pomiędzy Szeptyckiego i Sikorskiego), co stanowi jedno z zadań składających się na budowę nowego układu drogowego na osiedlu Paderewskiego. Inwestycja jest już po odbiorach, podobnie jak ciąg pieszo-rowerowy prowadzący pod Rondo im. gen. Jerzego Ziętka od strony Koszutki, który stanowi kontynuację istniejącej już infrastruktury przy ulicy Chorzowskiej. Ciąg rowerowy i pieszy zostały udostępnione mieszkańcom w styczniu - przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej - ze względu na awansowany stan prac. Inwestycja ta realizowana była z nastawieniem na pogodzenie prac budowlanych z ochroną znajdującej się w pobliżu przyrody. Dlatego - gdy w trakcie prac wykryto kolizję projektowanych sieci uzbrojenia podziemnego z bryłą korzeniową rosnących w tym obszarze drzew - opracowano dokumentację zamienną, dzięki czemu 20 drzew mogło pozostać na swoich miejscach, a 16 zostało przesadzonych. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również