Katowice zajęły pierwsze miejsce pod względem strategii przyciągania inwestycji bezpośrednich w prestiżowym rankingu fDi Magazine pn. „Polish Cities of the Future 2019/20" oceniającym atrakcyjność miast dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Ranking Polskie Miasta Przyszłości 2019/20 został przygotowywany przez zespół analityczny magazynu fDi Intelligence, będącego sekcją grupy The Financial Times.
W kategorii analizowano kwestionariusze wypełniane przez 13 poszczególnych ośrodków miejskich
Autorzy rankingu opracowali listę 50 polskich lokalizacji, dla których następnie zebrano dane w pięciu kategoriach: potencjał gospodarczy „Economic Potential", zasoby ludzkie „Human Capital and Lifestyle", efektywność kosztowa „Cost Effectiveness", infrastruktura i dostępność transportowa „Connectivity", przyjazne nastawienie do biznesu „Business Friendliness". Kolejnym obszarem, który analizowano była strategia przyciągania zagranicznych inwestycji („FDI strategy"). Analizowano między innymi szczegółowe informacje na temat strategii promowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych takie jak:
- organizacja i sposób pracy komórek miejskich zajmujących się inwestycjami zagranicznymi,
- główne inicjatywy podejmowane w celu przyciągnięcia inwestorów bezpośrednich,
- dostępne zachęty inwestycyjne (rodzaje),
- realizowane projekty: infrastrukturalne i miejskie.
W rankingu miasta były podzielone ze względu na wielkość populacji. Katowice zostały sklasyfikowane w kategorii „Large" (dużych), czyli miast których liczba ludności przekracza 250 tys. - podobnie jak 11 innych ośrodków miejskich w Polsce.
Zajęcie przez Katowice najwyższej pozycji w tak prestiżowym rankingu jest dla miasta ogromnym wyróżnieniem. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne znacząco wpływają na rozwój Katowic i wzmacnianie pozytywnego wizerunku. Nagroda ta jest dowodem na to, że szereg naszych starań, które od lat podejmujemy, został doceniony przez zespół zagranicznych ekspertów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Katowice to silna marka w oczach przedsiębiorców, na którą składa się szereg czynników, takich jak np.: dostęp do wykwalifikowanej kadry, doskonała lokalizacja i rozbudowany system wsparcia. Dziś mówimy także o potencjale naukowym, gospodarczym i infrastrukturalnym całej metropolii. Katowice są przyjazne dla biznesu – a potwierdzają to firmy, które zdecydowały się u nas zainwestować. To wzorcowy model win-win. Każdy nowy inwestor to nowe miejsca pracy, czy też podatki wpływające do kasy miasta – dodaje prezydent.
Katowice z najwyższym wynikiem wśród polskich miast
Katowice osiągnęły najwyższy możliwy wynik wśród polskich miast w kategorii strategii przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych - „Top 5 Polish Cities of the Future 2019/20 - FDI Strategy", a także jednocześnie znalazły się na podium w kategorii związanej z infrastrukturą i dostępnością transportową: „Top 5 Large Polish Cities of the Future 2019/20 – Connectivity", zajmując 3 miejsce wśród dużych polskich miast. Wręczenie nagród odbędzie się 12 marca 2019 r. podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM.
Katowice są dziś jednym z najszybciej rozwijających się oraz najważniejszych miast w Polsce. Są też stolicą województwa śląskiego oraz siedzibą i sercem pierwszego w Polsce związku metropolitalnego. Według raportu „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2018", przygotowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) Aglomeracja Katowicka zajmuje 5. miejsce w Polsce pod kątem zatrudnienia w sektorze – działa tutaj 95 centrów, w których zatrudnienie wynosi około 21 tys. pracowników. Katowice zajmują również wysokie, 3 miejsce w kategorii miast z największym potencjałem wzrostu w sektorze technologicznym w rankingu „EMEA Tech Cities. Opportunities in technology. Hotspots", przygotowanym przez CBRE.
Należy zaznaczyć, że z oferty inwestycyjnej Miasta Katowice skorzystało już wielu znaczących międzynarodowych inwestorów. To właśnie Katowice zostały wybrane jako miejsce prowadzenia swoich inwestycji przez takich inwestorów jak: IBM, Fujitsu, Accenutre, PwC, Rockwell Automation Sapiens, TÜV Rheinland czy też Eurofins. Jednym z kluczowych czynników, decydującym często o lokalizacji inwestycji w danym mieście, jest dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej. Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Katowicach wynosi obecnie 520 000 m2, co daje miastu 5. miejsce w Polsce, a warto dodać, że kolejne 72 000 m2 pozostaje w budowie.