Wiadomości z Katowic

Katowicka drogówka podsumowała działania "Prędkość"

  • Dodano: 2020-08-18 07:00, aktualizacja: 2020-08-18 07:11

W ubiegły piątek od wczesnych godzin porannych policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z katowickiej komendy przeprowadzili akcję pn. „Prędkość”. Działania ukierunkowane były na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganie dozwolonej prędkości przez kierujących. W trakcie działań mundurowych z drogówki wspierały policjantki z Zespołu Profilaktyki Społecznej katowickiej komendy, które rozdawały kierującym informatory dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

W trakcie akcji prowadzonej od 6 do 22 mundurowych można było spotkać w różnych częściach Katowic, gdzie najczęściej kierujący nie stosują się do obowiązującej prędkości. Policjanci w czasie akcji wykorzystywali wszystkie dostępne urządzenia do pomiaru prędkości, w tym pojazdy wyposażone w wideo rejestratory. Mundurowi oprócz sprawdzania prędkość, z jaką poruszali się kierowcy, kontrolowali również ich stan trzeźwości, a także sprawdzali wyposażenie samochodu oraz wymagane dokumenty.

Podczas działań na terenie Katowic skontrolowano 118 pojazdów, ujawniono przy tym 112 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości, gdzie aż w 4 przypadkach przekroczenie prędkości skutkowało zatrzymaniem prawa jazdy. Ponadto w trakcie działań katowiccy policjanci zatrzymali 1 osobę poszukiwaną.

Do działań katowickiej drogówki przyłączyły się również Zespół Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Policjantki z zespołu profilaktycznego przeprowadzały rozmowy z kierującymi na temat bezpieczeństwa na drodze oraz rozdawały informatory o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych. Kierującym i pasażerom wręczano również odblaski.

  • Pamiętajmy, że im większa prędkość pojazdu tym:
  • gorsze postrzeganie otoczenia przez kierowców i ograniczony odbiór informacji,
  •  mniejsza przyczepności opon do nawierzchni,
  • dużo większa energia zderzenia z innym pojazdem lub stałą przeszkodą i tragiczniejsze skutki dla kierowcy, pasażerów oraz osób postronnych.

Kierujący, którzy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość, z reguły uważają, że ich refleks i umiejętność panowania nad pojazdem pozwolą uniknąć wypadku. Do tego dochodzi zbytnia wiara w systemy bezpieczeństwa samochodu (ABS-y, kurtyny powietrzne itp.). Jednak nawet najlepsze zabezpieczenia nie chronią przed konsekwencjami wypadku, którego przyczyną jest uderzenie ze znaczną prędkością w przeszkodę lub inny pojazd.

ZOBACZ FILM

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.