Wiadomości z Katowic

Kolejna edycja projektu "Kodeks Dobrych Praktyk - dialog pomiędzy samorządem a biznesem"

  • Dodano: 2023-07-17 10:30, aktualizacja: 2023-07-17 11:47

W ostatnich latach coraz większe znaczenie przywiązuje się do współpracy pomiędzy samorządem a biznesem, gdyż obie strony zdają sobie sprawę, że razem tworzą nie tylko ekosystem gospodarczy, ale pracują na rozwój miast i lokalnych wspólnot.  

Katowice na czele inicjatywy Kodeksu Dobrych Praktyk

W celu uregulowania tych relacji i stworzenia solidnej podstawy dla dialogu powstał raport pn. "Kodeks Dobrych Praktyk - dialog pomiędzy samorządem a biznesem". Kodeks zawiera przydatne rozwiązania dla usprawnienia relacji między władzami samorządowymi i lokalnym biznesem. W postulatach zawarte zostały m.in. kwestie aktywności przedsiębiorców w życiu i rozwoju miast, wzajemnym zrozumieniu na linii samorząd – przedsiębiorca oraz wspólnym działaniu na rzecz kształcenia branżowego. 

Projekt zainicjowany w 2022 r. początkowo opiewał trzy polskie miasta: Częstochowę, Katowice i Łódź. Powstał przy wsparciu Center for International Private Enterprise CIPE)  https://www.cipe.org/

Miasto Katowice od samego początku zaangażowane jest w projekt. Katowice podzieliły się wieloma dobrymi praktykami, które udało się nam wypracować podczas realizacji projektów skierowanych do sektora MMŚP. Jesteśmy otwarci na dialog i wsłuchujemy się w potrzeby przedsiębiorców, bo to są korzyści dla naszych mieszkańców. Przykładowo zwiększa się oferta miejsc pracy, ale i oferta usług i produktów, które są dostępne w naszym mieście. Mam nadzieję, że takie działania pomagają w jeszcze lepszym zrozumieniu specyfiki zarówno biznesu, jak i samorządu - podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Takie spotkania są doskonałą okazją do wymiany pomysłów, omówienia bieżących spraw biznesowych i identyfikacji potrzeb oraz wyzwań przedsiębiorców w mieście. Dlatego zapraszamy do udziału w spotkaniach  z przedstawicielami samorządowymi i przedsiębiorcami, które odbędą się 26  lipca oraz 28 sierpnia w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink.

Tegoroczna edycja projektu opiewa kolejne miasta, jak również stworzyła możliwość współpracy z gminami w całej Polsce.

Czym jest Kodeks Dobrych Praktyk?

KDP to inicjatywa skupiająca się na budowaniu silnych relacji pomiędzy przedsiębiorcami a samorządami, mających na celu stworzenie korzystnego środowiska biznesowego oraz wzmacnianiu lokalnych społeczności gospodarczych. Poprzez współpracę i wymianę informacji, projekt dąży do zwiększenia efektywności dialogu między sektorem biznesowym a władzami lokalnymi, a także do zidentyfikowania obszarów, w których można wprowadzić usprawnienia i udoskonalić procesy współpracy.

To inicjatywa otwarta dla wszystkich przedsiębiorców, samorządów i instytucji, które są zaangażowane w rozwój lokalnej gospodarki. Wszystkie miasta biorące udział w projekcie mają możliwość aktywnego uczestnictwa, wnosząc swoje doświadczenia i wiedzę do wspólnego dyskursu. W ramach projektu organizowane są spotkania, warsztaty i konferencje, które umożliwiają wymianę dobrych praktyk, budowanie relacji biznesowych oraz identyfikowanie możliwości rozwoju.

W ramach projektu uruchomiono również konkurs, w którym Związek Przedsiębiorców i Pracodawców - Śląsk zachęca samorządy w Polsce do podzielenia się swoimi wypracowanymi ścieżkami dialogu z lokalnym biznesem. Zgłoszenia można nadsyłać do dnia 31 lipca 2023 r.

Najciekawsze rozwiązania zostaną nagrodzone dyplomem i statuetką "Samorząd Przyjazny MSP".


Czym zajmują się ZPP i CIPE?

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) jest organizacją polskich przedsiębiorców założoną w 2010 roku. Zrzesza 16 organizacji regionalnych i 19 organizacji branżowych. ZPP jest członkiem Rady Dialogu Społecznego i posiada przedstawicielstwo w Brukseli. Związek co roku publikuje ponad 30 autorskich raportów, opracowań, filmów oraz ponad 100 komentarzy, stanowisk i opinii legislacyjnych. Organizuje liczne debaty i spotkania. Celem ZPP jest uczynienie Polski miejscem z najlepszymi warunkami do prowadzenia biznesu i systemem podatkowym w Europie. Jest organizacją apolityczną, wspierającą wolny rynek i zdrowy rozsądek ekonomiczny, niezależnie od podziałów politycznych.

Center for International Private Enterprise (CIPE) jest organizacją pozarządową o profilu biznesowym, działającą na styku demokracji i rozwoju gospodarczego w celu wdrażania rodzimych, opartych na sektorze prywatnym rozwiązań dla wyzwań stojących przed rynkami wschodzącymi i granicznymi. Misją CIPE jest wzmacnianie demokracji poprzez prywatną przedsiębiorczość i reformy rynkowe, realizując wizję świata, w którym demokracja zapewnia wszystkim wolność i możliwości dobrobytu. Założona w 1983 roku i mająca siedzibę w Waszyngtonie, CIPE działa w ponad 80 krajach poprzez sieć partnerskich stowarzyszeń biznesowych, izb handlowych, ośrodków analitycznych i innych organizacji oraz posiada biura terenowe i przedstawicieli w ponad 30 krajach, w tym biuro europejskie na Słowacji. Programy CIPE są wspierane przez USAID, National Endowment for Democracy (NED), Departament Stanu USA, agencje donatorów z Australii, Wielkiej Brytanii, Kanady i innych krajów, a także przez prywatne fundacje. CIPE jest filią Amerykańskiej Izby Handlowej oraz instytutem National Endowment for Democracy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również