Wiadomości z Katowic

Koronawirus rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie!

  • Dodano: 2020-02-25 12:00

„Szczegółowo omówiliśmy, co należy robić, żeby ograniczyć ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się wirusa” - powiedział szef rządu po odprawie z wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi w sprawie koronawirusa.

TOP 5 Silesia Flesz: Namawiamy pingwiny z chorzowskiego ZOO na pączkoburgera 
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, w Polsce działają dwa laboratoria diagnostyczne, a sześć kolejnych jest uruchamianych, „chociaż nie ma dziś takiej potrzeby, żeby były czynne i na bieżąco pobierały materiał do badań”. „Na wszelki wypadek chcemy być jednak przygotowani, gdyby wirus pojawił się w Polsce i gdyby ujawnił u większej liczby osób” – wyjaśnił premier.

Szef rządu podkreślił, że dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy przygotowane zostały komunikaty SMS-owe, jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć o wystąpieniu koronawirusa i czego należy się wystrzegać. „Dla osób wracających samolotami mamy dodatkowe badania temperatury” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier powiedział, że w sprawie koronawirusa jest w kontakcie z prezydentem Andrzejem Dudą. „Pan prezydent również przeprowadzał konsultacje ze specjalistami i jest informowany na bieżąco przeze mnie i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego” – zaznaczył szef rządu.

Koronawirus objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca częste mycie rąk mydłem i wodą, zakrywanie ust podczas kaszlu oraz zachowywanie bezpiecznej odległości, co najmniej jednego metra od innych ludzi. W razie niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Główny Inspektorat Sanitarny odradza podróże do państw takich jak: Chiny, Korea Południowa, Iran, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Singapur, Tajwan oraz północne Włochy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.