Wiadomości z Katowic

Kwesta Bonifratrów na cmentarzach. Odwiedzając groby wsparli katowickie hospicjum

  • Dodano: 2022-11-04 07:00, aktualizacja: 2022-11-04 07:21

Ponad 16,5 tys. zł zebrano podczas kwesty na rzecz Oddziału Medycyny Paliatywnej i hospicjum domowego, prowadzonych przez Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach.

30 października i 1 listopada na dwóch katowickich cmentarzach z braćmi zakonnymi i wolontariuszami kwestował Marcin Wyrostek, wirtuoz gry na akordeonie, zwycięzca programu „Mam talent”. 

To była pierwsza kwesta na rzecz katowickiego hospicjum Bonifratrów, działającego w ramach szpitalnego Oddziału Medycyny Paliatywnej przy ulicy Wita Stwosza 41, w którym przebywa 30 osób zmagających się z postępującą, często nieuleczalną chorobą. 

Organizując kwestę mówiliśmy sobie, że będziemy szczęśliwi, jeśli uda nam się zebrać kilka tysięcy złotych na podnośnik dla chorych, tymczasem hojność mieszkańców Śląska, sprawiła, że do skarbonek trafiło trzy razy więcej pieniędzy – mówi brat Sadok Snopek, przeor Konwentu Bonifratrów w Katowicach. – Bardzo wszystkim ofiarodawcom dziękujemy za otwartość, szczodrość, uśmiech. Serdecznie dziękujemy Marcinowi Wyrostkowi, że znalazł czas, żeby z nami kwestować, dziękujemy wszystkim osobom i wolontariuszom, zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznej kwesty.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup podnośnika do podnoszenia i transportu chorych w hospicjum oraz specjalistycznych środków opatrunkowych, pościeli, a także sprzętu medycznego do hospicjum domowego.

Oprócz Oddziału Medycyny Paliatywnej w Katowicach Bonifratrzy prowadzą również hospicjum stacjonarne we Wrocławiu oraz Oddział Medycyny Paliatywnej w Łodzi – gdzie w sumie przebywa blisko 100 pacjentów. W katowickim Szpitalu Bonifratrów działa również wyjątkowe na mapie Polski hospicjum perinatalne, ściśle połączone z działalnością Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Udziela się tu medycznego, psychologicznego i duchowego wsparcia rodzicom spodziewającym się dzieci ze zdiagnozowanymi prenatalnie określonymi wadami lub zespołami wad wrodzonych, które według obowiązującej wiedzy medycznej prowadzą do śmierci podczas porodu lub w niedługim czasie po nim. 

Na Dolnym Śląsku i Śląsku Zakon Bonifratrów prowadzi też sieć hospicjów domowych – opieką objętych jest blisko 900 osób. Skala tej pomocy jest wyjątkowa w porównaniu z innymi regionami Polski – Bonifratrzy w ciągu 4 lat aż dziesięciokrotnie zwiększyli liczbę chorych objętych opieką w hospicjach domowych, pacjentami zajmuje się zespół składający się z ponad 100 osób. Ślązacy otrzymają taką pomoc w powiatach: Bieruńsko-Lędzińskim, Bielskim, Katowickim. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również